Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Komşu’da erken seçim belirsizliği!

Komşu’da erken seçim belirsizliği!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Komşu’da erken seçim belirsizliği!1

Hükümetin istifasını açıklayan Çipras, “Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı zor bir borç anlaşmasının uygulamaya girmesiyle son buluyor. Bundan sonra ekonomimiz nefes alacak, bankalarımız rahatlayacak. İstediğimiz anlaşmayı elde edemedik. Avrupa’daki dengeler göz önüne alındığında mümkün olan en iyi anlaşmayı elde ettik. Hedefimiz kısa zamanda egemenliğimizi tekrardan elde etmektir” dedi.

Çipras’ın bu açıklamasının ardından Ana muhalefet lideri Engels Meimarakis de hükümeti kurma görevini alır almaz koalisyon hükümeti kurmak ve seçimleri engellemek için elinden geleni yapacağını söyleyerek Yunanistan’daki seçim savaşlarını başlatmış oldu.

“ÇİPRAS’IN HATALARI…”

Meimarakis’e göre, Çipras Yunanistan’ın Avrupa’daki geleceğini tehlikeye atıyor. Partisi içerisindeki drahmi lobisi yüzünden seçimlere gidiyor. Meimarakis’e göre Çipras’ın hataları yüzünden Yunanistan birçok sene geriye gidiyor.

Peki, zaten büyük bir ekonomik krizle baş etmeye çalışan Yunanistan ekonomisi ve Yunan halkı erken seçimle yaşanacak siyasi belirsizliklerle nasıl baş edecek?

Yunan siyasetinin büyük bir belirsizliğin içine girdiğinde değinen deneyimli gazeteci Stelyo Berberakis “Hâlihazırdaki tüm belirsizlikleri göz önüne alınınca Çipras’ın yeniden tek başına hükümet kurma olasılığı yok gibi gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Berberakis’in Yunanistan’ın içine girdiği yeni bilmeceyi AjansHaber’e anlattı:

“ TEK BAŞINA AYAKTA DURAMAYACAĞINI ANLADI”

Çipras’ın partisi SYRIZA son parlamento oylamalarında epey bir kan kaybına uğradı. Çipras’ın ekibinden ayrılan 25 milletvekili de zaten bugünden itibaren kendilerine bir parti kurdular. Çipras hükümetinin sırf muhalefet oylarıyla ayakta duramayacağını anlamış olsa gerek ki böyle bir erken seçim yöntemine başvurdu. Seçim sonuçları ne olur bu çok büyük bir muamma.

YENİ DEMOKRASİ PARTİSİ ÇOK İDDİALI

Hemen arkasından gelen muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi var onlar da çok iddialı. SYRIZA Ocak’ta yapılan seçimde yüzde 36 oy almıştı. Bunun ne kadarı Çipras’ın kendisine oy verir o da bilinmez. Bakalım bu SYRIZA’nın bölünmesinden sonra erken seçimle kaç oy alacak o da belli değil. Birinci parti gelse bile yeterince oyu alamazsa hangi partilerle hükümet kurabileceği de büyük belirsizlik çünkü kendisine destek veren ve küçük bir koalisyon kurduğu ve küçük bir parti olan Bağımsız Helenler’in bu seçimlerde yüzde 3 barajını aşıp aşmayacakları da belli değil. Bu parti parlamentoya yüzde 3 buçuk yüzde 4 gibi bir oranla girmişti yani pek popüler olmayan bir parti.

“ÇİPRAS’IN TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI ZOR!”

Bütün bunlar göz önüne alınınca Çipras’ın yeniden tek başına hükümet kurma olasılığı yok gibi gözüküyor. Bunları konuşmak için vakit çok erken. Önümüzdeki günlerde hangi partinin hangi partilerle işbirliği yapacağını göreceğiz.

“YUNANİSTAN YENİ BİR BULMACAYA GİRİYOR”

Ekonomik krizin atlatılması için Çipras seçim kararından önce 3. Mali yardım paketini imzalamış ve parlamentonun da onayından geçirmişti. 86 milyar Euro’luk bir yardım paketiydi ve 23 milyar Euro olan ilk taksiti de yeni geldi. Bu paranın Yunanistan’a gelmesiyle IMF ve Avrupa Merkez Bankası’na olan yükümlülüklerin yerine getirilmesinden hemen sonra da seçimleri ilan ettiler. Yunanistan’da yine bir bilmeceye, bulmacaya girmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde tablo biraz daha temizlenecektir. Şuan bulanık bir atmosfer var.

“KARAR HALKIN MORALİNİ BOZACAKTIR”

Yunan halkı 5 yıldan bu yana kıvranıp duruyordu. Sert ekonomik tedbirler insanları baya dize getirmişti. Tam bu duruma alışan Yunan halkının yeniden böyle bir seçime girilmiş olması yine bir belirsizliği ortaya çıkardı. Bunun moral bozukluğu halk tarafından yaşanacaktır. İnsanlar her ne kadar üst üste yaşanan seçimlere referandumlara alışmışlarsa da alınan bu seçim kararıyla moraller bozulacaktır. Piyasalar zaten durgundu ve seçime kadar yine durgun kalmaya devam edecektir. Siyasi bir kriz yaşanır mı bilmiyorum ama siyasi boşluk çıkacağına pek ihtimal vermiyorum. Mecliste birbiriyle anlaşıp hükümet kurma potansiyeline sahip partiler var.

KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.