Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kolonya zehirlenmesine dikkat

Kolonya zehirlenmesine dikkat209448

DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Uzmanı da olan Küçüker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre önce, kolonya içtiği için rahatsızlanan ve hastanenin acil servisine getirilen kişinin “metil alkol zehirlenmesi” nedeniyle öldüğünü söyledi.

KOLONYA ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

Halk arasında “kolonyadan zehirlenme” olarak bilinen bu tür durumlara karşı dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Küçüker, şöyle devam etti:

“Toplumumuzda özellikle bayramlarda misafirlerin eline kolonya dökme gibi bir geleneğimiz var. Kullanılan kolonyaların etil alkol mü yoksa kaçak olarak ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen yerlerde üretilen kolonyalardaki metil alkol mü olduğu sağlımız açısından çok önemli. Bu metil alkol denilen madde daha çok sanayide kullanılıyor ancak insanlarda zehirlenme etkisi çok fazla olan bir madde. Elinize döktüğünüz metil alkolden de zehirlenebilirsiniz çünkü deriden de emiliyor. Kokladığınız zaman aynı şekilde buharı da emiliyor. Metil alkol tek başına zehir değil ama metabolitleri olan maddeler vücutta zehir etkisi oluşturuyor. Özellikle de körlüğe giden bir zehirlenme oluşturabiliyor.”

ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Küçüker, kolonyadan zehirlenmenin bazı vakalarda ölümle sonuçlanabildiğine değindi.

Deriden emilim ve buharının solunması durumunda da kişinin alerjik rahatsızlığı varsa kolonyanın öldürücü olabildiğini vurgulayan Küçüker, “Halkımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Misafir olarak gidilen evlerde kendilerine ‘hoş geldin’ denilerek ikram edilen ve metil alkol içeren kaçak üretim kolonyaların sağlıkları açısından çok ciddi bir tehlike oluşturduğunun farkında olmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.
KAYNAK: AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.