Koch, Frederick Henry

Koch, Frederick Henry

Koch, Frederick Henry

(d. 12 Eylül 1877, Covington, Kentucky – ö. 16 Ağustos 1944, Miami Beach, ABD), Amerikan halk tiyatrosunun babası kabul edilen tiyatro adamı.
Ohio’daki Wesley Üniversitesi’nden 1900’ de mezun oldu. Lisansüstü çalışmasını 1909’da Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. 1905’te ders vermeye başladığı Kuzey Dakota Üniversitesi’nde 1910’da Dakota Oyunculan adlı topluluğu kurdu. 1918’de çağnldığı Kuzey Carolina Üniversitesi’nde oyun yazarlığı dersleri verdi. Orada kurduğu Carolina Oyuncuları, ABD’de devlet desteği alan ilk tiyatro topluluğu oldu. Topluluk, Güneydoğu’da turneye çıkarak halk oyunlan sahneledi. Koch aynca, Kana-da’mn Alberta eyaletindeki Banff’ta da bir oyun yazarlığı okulu kurdu ve yönetti.
Koch’un çalışmalarının etkisi çok geniş çaplı oldu. Thomas Wolfe, Maxwell Anderson ve Paul Green, öğrencileri arasındaydı. Düşünceleri ve etkinlikleriyle ABD’deki küçük tiyatro(*) hareketinin tohumlannı atmış ve tiyatronun üniversite programlan içinde daha önemli bir yer kazanmasını sağlamıştı. On bir ciltlik bir halk tiyatrosu oyunlan derlemesi vardır.
Koch, Ilsa, lakabı Buchenwald cadisi. Almanca hexe von Buchenwald (d. 1906 ?, Dresden, Almanya – ö. 1/2 .Eylül 1967, Aichach, AFC), Buchenwald toplama kampı komutanının sapıklığı ve zalimliğiyle ünlü kansı. Toplama kampında öldürülenlerin dövmeli derilerinden abajur, eldiven ve kitap cildi koleksiyonu yapmıştır.
Bir süre kütüphane memurluğu yaptı. 1936’da Sachsenhausen toplama kampının komutanı ve Schutzstaffel (SS) albayı Karl Koch ile evlendi. 1939’da kocasının görevlendirildiği Buchenwald toplama kampında tutsaklan kamçılayarak sapık ilişkilere zorlamasıyla ün yaptı. 1942’de görevden alınan kocası rüşvet ve yolsuzluktan suçlu bulunarak 1945’te SS’ler tarafından idam edildi.
Ilsa Koch 1947’de Müttefiklerin oluşturduğu bir askeri mahkemede yargılanarak ömür boyu ağır iş cezasına çarptınldı; sonradan kanıtlann yetersizliği gerekçesiyle cezası 4 yıl hapse çevrildi. 1947’de hapishanedeyken bir gardiyandan çocuğu oldu. 1949’da bir Alman mahkemesinde yargılanarak yeniden ömür boyu hapse mahkûm edildi. 1967’de parmaklıklara bağladığı yatak çarşaflannı kullanarak kendini astı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*