Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

KISIRLIK

KISIRLIKkisirlik
Kısırlığın çok çeşitli sebepleri vardır. Çocuk sahibi olamayışının sebebi sadece kadında değildir. Erkeğin de kısır olma ihtimali vardır. Nâdir de olsa bazı vakalarda eşlerden her ikisi de kısır olabilmektedir. Hangi sebeplerle olursa olsun, istatistikler evli çiftlerin % 1 7’sinin kısırlıktan şikâyetçi olduğunu göstermektedir.Evliliğin ilk senesinde çocuk sahibi olamayan çiftler, “Acaba sebep ben miyim? sorusunu sormadan edemezler. Türk toplumunda nedense hep kadından şüphe etmek âdet olmuştur. Öyle ki, doktora gitmeye lüzum bile görmeden eşlerini boşayan erkekler vardır. Yine “Ya kısırlık bende ise?” korkusu ile doktora gitmeyi reddeden erkekler vardır.
Şunu öncelikle belirtelim ki, tedavisi mümkün olan kısırlık vakaları çoktur. Her hastalıkta olduğu gibi, kısırlıkta da derdine çare aramak aklın gereğidir.
KISIRLIK ÇEŞİTLERİ

Geçici K ısırlık (En fe rtilite ): Erkekte döllenmeyi temin edecek yeterli sayıda canlı meni hücresinin (sperm) bulunmayışı veya kadında döllenmiş yumurtanın döl yatağına inemeyişi yahut rahim duvarına tutunamayışı gibi sebeplerle ortaya çıkan kısırlıktır. Bu tip kısırlıklarda sık sık düşük vakaları gözlenebilmektedir.

Primer Kısırlık : Yeni evli çiftlerde görülen bir kısırlık şeklidir, sebebi organik olmaktan çok psikolojiktir. Eşler birbirine alışıp ısındıktan sonra ilk üç ay içinde % 33’ünün, bir yıl içinde % 70 ’nin, iki yıl içinde % 80’nin, iki yıldan sonra ise % 90’nm çocuk sahibi oldukları tesbit edilmiştir.
Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, yeni çiftler hemen ümitsizliğe kapılmamalı; en az iki yıl sabretmelidirler. İki yıldan sonra, kısırlık olayı devam ederse, doktora gitmelerinde fayda vardır.

Sekooder Kısırlık: Eşlerin bir veya iki çocuğu olduktan sonra görülen kısırlıktır, sebebi genellikle kötü beslenme ve bozuk hayat şartlarıdır. Çeşitli hastalıklar sonunda kadının yumurtalıklarında,
yumurta kanalında ve döl yatağında ortaya çıkan iltihabı yaralar sık görülen kısırlık sebepleridir. Kabakulak hastalığı geçiren erkeğin er bezi iltihaplarına maruz kalması da kısırlık sebebidir.K alıcı K ısırlık (Stérilité): Kadın veya erkekte, mevcut tıp bilgisinin yetersiz kaldığı ve şimdilik tedavi imkânı olmadığı kısırlıktır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.