Kirk, Norman Eric

Kirk, Norman Eric

Kirk, Norman Eric

(d. 6 Ocak 1923, Waimate – ö. 31 Ağustos 1974, Wellington, Yeni Zelanda), 1972-74 arasında Yeni Zelanda başbakanı ve dışişleri bakanı. 1964-74 arasında da Yeni Zelanda İşçi Partisi başkanlığı yapmıştır. Başbakanlığı sırasında, bölgesel ekonomik kalkınmaya önem verdi, Avustralya’yla işbirliğine gidilerek ABD’ den bağımsız bir dış politika izlenmesini savundu. 1973’te, Fransızların Büyük Okyanustaki nükleer denemelerine şiddetle karşı çıktı.
Kirk Sıradağları, Malavi’nin güneybatı kesiminde plato. Nyasa Gölünün güneybatı kıyısı ve Shire Vadisinin batı sınırı boyunca kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Güneyde Shire Platosunun alçak yükseltileriyle birleşir; kuzeydeki dik yamaçları ise Orta Bölge Platosuna bakar. Genelde güneye doğru alçalan bir yapı gösterir. Dedza’da
1.676 m olan yüksekliği, Blantyre yönetim biriminde 430 m’ye kadar iner. Dedza Dağı (2.170 m), Chirobwe (2.030 m) ve Mvai (1.890 m) tepeleri gibi aşınmayla oluşmuş bir dizi yükseltiyi kapsar.
Nyasa Gölü ile Mozambik havzaları arasındaki su bölümü çizgisini oluşturan sıradağların kuzeyindeki sulan Livulezi, Na-minkokwe ve Nadzipulu ırmakları toplar. Güney kesiminde ise Shire Irmağının yıl boyunca akan batıdaki kollan Namkuru-madzi ve Lisungwe doğar.
18. yüzyılda büyük ölçüde ıssız olan plato, 1850’de başlayan Angoni göçlerinin ardından belirli bir nüfus almıştır. Bölgenin başlıca ticari ürünü patatestir; bazı kesimlerde kahve de yetiştirilir. Ntcheu yönetim biriminde ve yakınlannda kiyanit yatakları bulunmuştur. Mvai ve Dedza’da orman koruma alanlan vardır.
Kirkcaldy, İskoçya’nın doğu kesimindeki Fife ilinde (region) ilçe (district). 1975’teki yönetsel düzenleme sırasında kurulan Kirkcaldy, eski Fife ilinin (county), bir parçasıydı. Yüzölçümü 251 km2’dir. Fast Fife kömür havzasının merkezinde yer alan ilçenin başlıca ekonomik etkinlikleri tahıl ve patates ekimi ile hayvancılıktır. İlçe merkezi Kirkcaldy kasabası yakınlarındaki Burntisland’ de aluminyum cevheri antma tesisleri vardır. Nüfus (1982 tah.) 149.435.
Kirkcaldy, İskoçya’da, Fife iline (region) bağlı Kirkcaldy ilçesinin (district) yönetim merkezi sanayi kenti ve deniz limanı. Forth Körfezinin kuzey kıyısında yer alır.
Dunfermline Manastırı tarafından kuruldu, 1450’de kraliyet beratı aldı. Ortaçağ sonlarında canlı bir liman merkeziydi. Yakınlardaki Dysart’tan yürütülen tuz ticaretiyle İskoçya’da birinci sırayı aldı. Liman yakınlarında bu dönemden kalma Flaman üslubu bazı binalar hâlâ ayaktadır.
18. yüzyılda gerilediyse de 19. yüzyıl başlannda keten sanayisinin kurulmasıyla yeniden canlandı. Ünlü mantarlı muşamba-lanyla gelişmesinin doruğuna çıktı. Bu sa-
nayinin gerilemesi üzerine 19. yüzyılda yapılmış fabrika ve depoların bulunduğu geniş araziler temizlenerek konut yapımına ayrıldı. Öteki sanayi ürünleri arasında malt, keten dokuma, halat, iplik, mobilya ve elektrikli aletler sayılabilir. Kirkcaldy ünlü iktisatçı Adam Smith’in doğduğu yerdir. Nüfus (1981) 46.520.
Kirke, Yunan mitolojisinde güneş tanrısı Helios ile okyanus perisi Perseis’in kızı olan büyücü. Efsaneye göre ilaçlar ve büyüler yoluyla insanlan kurda, aslana ve domuza çevirebilir. Yaşadığı Aiaie Adasına gelen Odysseus’un yoldaşlannı domuza dönüştürür. Hermes’in armağan ettiği bir ot sayesinde korunan Odysseus, arkadaşları üzerindeki büyüyü bozması için onu zorlar. Yeniden yola çıkmadan önce Kirke’yle bir yıl birlikte yaşar. Yunan-Roma geleneğine göre Kirke ya İtalya yakınlarındaki bir adada ya da Circeo Dağında oturur.
kirkit, hah ve kilim dokunurken düğümleri ve atkı ipliklerini sıkıştırmada kullanılan özel tarak. Ağaç, kemik ve demirden yapılmış çeşitleri vardır. Ağzı, tarakta olduğu gibi dişlidir. Elips biçimindeki tabanına diklemesine yerleştirilmiş kulpundan tutularak kullanılır. Yukarıdan aşağıya doğru ne kadar hızlı vurulursa, dokuma o ölçüde sıkı ve sağlam olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*