Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

KİPE TOTEC

Kolomböncesi dönemde, bitkiler dünyasının ve bahar mevsiminin tanrısı (kökeninin bugünkü Guerrero eyaletinden [Meksika] geldiği sanılır). Miks- tekler onu kuyumcuların tanrısı olarak kabul ediyorlardı. Onatapınıldığı günlerde, Aztekler kurbanlarının etini kazıyor ve derilerini tanrıya sunuyorlardı.
XİRQU (Margarita), İspanyol aktris (Mo- lins de Rey 1888 – Montevideo 1969). Ka- talan olan sanatçı, yeteneğini siyasal fikirlerinin hizmetinde kullandı. Özellikle 1831’ de Granada’nın kadın kahramanı olan Mariana Pineda gibi ülkesinin tarihine damgasını vurmuş kişileri canlandırarak, 1927’den sonra adını duyurmaya başladı. 1931 ‘e doğru, cumhuriyeti kurmaya çalıştığı için ölüme mahkûm edilen bir subayın (tyküsünü anlatan Fermin Galârida- ki oyunuyla, ününü perçinledi. 1934’te Alejandro Casona’nın ilk piyesi La sirena Varada’daki rolüyle zirveye ulaştı, iç savaştan sonra Latin Amerika’ya göç etti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.