Keskin Nişancıları İşşiz Bırakacak Buluş!

Keskin Nişancıları İşşiz Bırakacak Buluş!

ABD ordusunun bir numaralı silah teknolojisi üreticisi olan Amerikan Savunma ve Araştırma Kurumu (DARPA), envanterine manevra yapabilen güdümlü mermileri de ekledi. Extreme Accuracy Tasked Ordnance (İsabet Odaklı Teçhizat) adı verilen bu sistemle geliştirilen mermiler, hatalı nişan alınsa bile hedefi 12′den vurmayı başarıyor.

Sandia Ulusal Laboratuvarları tarafından geliştirelen ‘Smart Bullet’, yani akıllı mermi teknolojisi ile 2 kilometre uzaklıktaki hedefler kolaylıkla vurabiliyor.

Sandia’dan Red Jones yaptığı açıklamada: ‘’Kısa sürede oldukça masrafsız ve hızlı bir şekilde mermilerimizi üreteceğimiz bu teknolojiden çok umutluyuz’’ dedi. Jones, akıllı mermi teknolojisini, uçuş sırasında bilinmeyen biri tarafından hedefe yön verilmesine benzetti.  Mermilerin genelde mümkün olduğunca düz bir çizgi üzerinde tasarlandığının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Red Jones, akıllı mermilerin tamamen yeniden tasarlandığını da ekledi.

XM25 uzun namlulu saldırı tüfekleriyle kullanılacak olan akıllı mermilerin kat edecekleri mesafe ayarlanabilecek ve hedefe ulaştığında, mermi infilak edecek.

Akıllı merminin 25 milimetrelik çipi, belirlenen mesafedeki hedefi ıskalamamak için, tüfekten gelen radyo sinyallerini algılayacak. Lazer sistemiyle çalışan bu teknoloji ile silahın mermilerle vuracağı hedef kod olarak girilecek ve akıllı mermi hedefi bulana kadar önüne çıkan her şeyi geçecek.

Akıllı mermiler rüzgar, yağmur gibi dış faktörlerden etkilenmediği gibi, içinde barındırdığı gerçek zamanlı optik klavuz bileşeni sayesinde hareket halindeki hedefleri de takip edebiliyor.

Görünüşe göre, akıllı mermi teknolojisi keskin nişancılık kavramını ortadan kaldıracak.

Kaynak: stuff

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*