Kerry, Lavrov ve KİK dışişleri bakanları Doha’da

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Kerry, Lavrov ve KİK dışişleri bakanları Doha’da30683740

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanlarını ağırladı. Katar Emiri’nin Kerry ile gerçekleştirdiği ikili görüşme sırasında, çay servisi için bekleyen görevliler ise ilginç görüntüler oluşturdu.

Katar resmi haber ajansı QNA, Katar Emiri Al Sani’nin, Kerry ve KİK dışişleri bakanlarını Emirlik Divanı’nda ayrı ayrı kabul ettiğini bildirdi.

Katar Emiri ve Kerry görüşmesinde, “Suriye, Yemen, terörle mücadele, bölgede güvenlik ve istikrarın arttırılması” gibi konuların ele alındığı belirtildi.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da 14 Temmuz’da varılan nükleer anlaşmanın da gündeme geldiği aktarılan görüşmede, Katar Emiri’nin, “Ortadoğu’nun kitle imha silahlarının bulunmadığı bir yer olması ve silahlanma yarışının engellenmesi arzusunu” dile getirdiği ifade edildi.
Katar Emiri, Kerry’yi böyle bekledi… Mayıs ayı sonunda geçirdiği bisiklet kazasında bacağını kıran Kery, halen koltuk değneği yardımıyla yürüyor.

Çay servisi için bekleyen görevliler
Öte yandan Emir, John Kerry ile ortak bir toplantı gerçekleştirmek için Doha’da bulunan KİK dışişleri bakanlarını da kabul etti. Görüşmeye Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah, Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife ve Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah katıldı.

Görüşmede, KİK’in bölgesel ve uluslararası gelişmeler karşısında geliştireceği ortak tavır ve bölgede yaşanan son gelişmelerin ele alındığı aktarıldı.

Bununla birlikte, Kerry ve KİK dışişleri bakanlarının basına kapalı toplantısı başladı. Toplantıda Kerry’nin özellikle İran ile varılan nükleer anlaşmanın detaylarını KİK’teki müttefiklerine açıklaması bekleniyor. Bununla birlikte, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan gibi bölgesel konuların da ele alınacağı dile getiriliyor.

Öte yandan KİK dışişleri bakanları dün Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye başkanlığında bir hazırlık toplantısı düzenledi. KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani’nin de toplantıda hazır bulunduğu kaydedildi.

KERRY-LAVROV-CUBEYR SURİYE ZİRVESİ
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Doha’nın misafirleri arasında bulunuyor.
Lavrov’un, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Katarlı mevkidaşı Halid el-Atiyye ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lavrov, Kerry ve Cubeyr’in “Suriye” başlıklı üçlü toplantı gerçekleştireceği belirtilmişti.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.