Kennan, George F(rost)

Kennan, George F(rost)

Kennan, George F(rost)

(d. 16 Şubat 1904, Milwaukee, Wisconsin), ABD’li diplomat. II. Dünya Savaşı sonrasında SSCB’ye karşı izlenen “çevreleme politika-sı”nın sözcülüğünü yapmıştır.
1925’te Princeton Universitesi’ni bitirdikten sonra dışişleri bakanlığında çalışmaya başladı. Ardından, o sırada ABD ile diplomatik ilişkisi bulunmayan SSCB’nin çevresindeki çeşitli ülke merkezlerine atandı. SSCB’yle diplomatik ilişki kurma planı çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı’nca 1929’da Rus kültürü, dili ve düşüncesi üzerine öğrenim görmesi için Berlin Üniver-sitesi’ne gönderildi. 1931’de öğrenimini tamamladı ve ABD’nin Sovyet yönetimini tanımasının ardından 1933’te Moskova büyükelçiliğinde görevlendirildi. İki yıl sonra Viyana’ya, ardından Prag ve Berlin’e atandı.
II. Dünya Savaşı başlayınca bir süre Nazilerce gözaltında tutulduktan sonra 1942’de serbest bırakıldı. Savaş sırasında Lizbon ve Moskova’da diplomatik görevlerde bulundu. 1946’da ABD’ye döndükten sonra 1947’de Dışişleri Bakanlığı’nda, politika saptamakla görevli bir kurulun başkanlığını üstlendi. Foreign Affairs dergisinin Temmuz 1947 sayısında “X” imzasıyla yayımladığı makalede kuşatma politikasını açıkladı. Sovyet diplomasisinin yapısını ve psikolojisini ayrıntılı biçimde ele alarak ABD’nin SSCB karşısında uzlaşmacı ve yatıştırıcı bir politika izlemesini eleştirdi. SSCB’nin Batı ile banş içinde bir arada yaşamaya ilke düzeyinde hâlâ karşı olduğunu ve sistemini dünya çapında yaygınlaştırma eğilimi taşıdığını, ama Batı’nm akıllı ve kararlı tutumuyla geriletilebileceğini öne sürdü. Sovyet yayılması tehdidinin görüldüğü her yerde ABD’nin baskı uygulaması gerektiğini, bu tutumun SSCB’nin işbirliğine yanaşmasını ya da yönetimin içeriden çökmesini sağlayacağını savundu. Bu görüş daha sonra ABD’ nin SSCB’ye karşı izlediği politikanın özünü oluşturmuştur.
Daha sonra çeşitli akademik ve diplomatik görevler üstlenen Kennan, 1953’te SSCB’de istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edilince ABD’ye döndü. 1956’da Prince-ton’daki Yüksek Araştırma Enstitüsü’nde tarihsel araştırma dersleri vermeye başladı. Yugoslavya’da ABD büyükelçisi olarak bulunduğu 1961-63 dönemi dışında bu görevini sürdürdü.
1950’lerin sonlarında kuşatma politikasına ilişkin görüşlerini gözden geçirerek ABD’ nin, SSCB’yle çatışma konusu olabilecek bölgelerden uzak durmasını savundu. Daha sonra kuşatma politikasının Vietnam gibi bölgeler için geçerli olmadığını öne sürdü. Kennan, Russia Leaves the War (1956; Rusya Savaşı Terk Ediyor) ve Memoirs
1925-1950 (1967; Anılar 1925-1950) adlı yapıtlarıyla Pulitzer Ödülü’nü ve Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.
Kennebec Irmağı, ABD’de, Maine eyaletinin ortabatı kesiminde akarsu. Moosehead Gölünden doğar ve güney yönünde 240 km kadar aktıktan sonra Atlas Okyanusuna dökülür. 1604-05 yıllarında Samuel de Champlain tarafından keşfedildi. Ulaşıma elverişli kesiminin başlangıç noktasında, bugünkü Augusta’nm yakınında 1607’de kurulan St. George Kalesi eyaletteki ilk İngiliz yerleşmesiydi. Algonkin dilinde “uzun, düz çığır” anlamına gelen adı, ırmağın Augusta’nın aşağısında hiç kıvrılmadan ilerlemesi nedeniyle verilmiştir.
179 Kennedy, John F(itzgerald)
Bingham, Skowhegan, Waterville, Augusta ve Gardiner’da kurulu hidroelektrik san-trallarla enerji sağlayan Kennebec Irmağı, başlıca kolu olan Androscoggin Irmağıyla Brunswick’in kuzeydoğusunda birleşir ve Atlas Okyanusu kıyısında, 26 km uzunluğundaki Merrymeetıng Koyunu oluşturur.
Kennedy, Edward M(oore), ted Kennedy olarak da bilinir (d. 22 Şubat 1932, Brookline, Massachusetts, ABD), 1963’ten bu yana ABD Senatosu üyesi. Başkan John F. Kennedy’nin hayatta kalan son erkek kardeşidir. –
Rose ve Joseph Kennedy’nin en küçük çocuğuydu. 1956’da Harvard Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Lahey’deki Uluslararası Hukuk Okulu’nda öğrenim gördü. 1959’da Virginia Üniversitesi Hukuk Okulu’ndan mezun oldu.
1960 başkanhk seçimlerinde, ağabeyi J.F. Kennedy’nin kampanyasını yönetmede gösterdiği başarıdan dolayı ağabeyi tarafından “ailenin en iyi siyasetçisi” olarak nitelendirildi. 1962’de Massachusetts eyaletinden ağabeyinin yerine senatör seçildi. 1964 seçimlerinde bir kaza yüzünden etkin bir kampanya yürütemediyse de büyük bir oy çoğunluğuyla yeniden seçildi.
1969’un başında senato çoğunluk sözcülüğüne getirildi ve 1972 başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’nin en güçlü adayı olarak görülmeye başladı. 18 Temmuz 1969 gecesi Massachusetts’teki Chappaquiddick Adasında işaret konmamış bir köprüden arabasıyla birlikte uçtu ve yanında bulunan arkadaşı Mary Jo Kopechne boğularak öldü. Kennedy kaza yerini terk ettiği gerekçesiyle suçlu bulununca başkanlığa adaylığını koymayacağını açıkladı. Bununla birlikte 1970’te Senato’ya yeniden seçilmeyi başardı.
1976’da bütün bir yasama dönemi için üçüncü kez seçildiği Senato’da 1979-81 arasında Adalet Komitesi’nin başkanlığını yaptı. 1981’den sonra Çalışma ve İnsan Kaynaklan Komitesi’nde görev aldı. 1980’de Demokratların güçlü başkan adaylan arasında yer aldıysa da parti kongresinde adaylıktan çekildi. 1982’de dördüncü kez Senato’ya seçildi.
1970’lerde ve 1980’lerde ailesinin adıyla özdeşleştirilen siyasal çizginin önde gelen sözcüsü olmayı sürdürdü. Senato’da başta sağlık sigortası sistemi olmak üzere pek çok sosyal refah yasasını destekledi ve liberal görüşlerin önde gelen savunucusu oldu. Yapıtlan arasında Decisions for a Decade (1968; On Yıllık Dönemle İlgili Değerlendirmeler), In Critical Condition: The Crisis of America’s Health Care (1972; Tehlikeli Durum: ABD’de Sağlık Sorununda Bunalım) ve Our Day and Generation (1979; Günümüz ve Kuşağımız) sayılabilir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*