KENDİNİ ARAMAK

UYKUYA DALMIŞ BİLGİSİZ KİŞİYE ÖĞÜT VERMEK ÇORAK YERE TOHUM ATMAKTIR.            HZ.MEVLANA

 

Niyazi Mısr-i Hz.leri canlara cânân olan Allah’ı aradığını ve nerede bulduğunu şu dizelerde anlatır.

SAĞIM SOLUM GÖZLER İDİM,DOST YÜZÜN GÖREN DEYÛ
BEN TAŞRADA ARAR İDİM,OLCÂN İÇİNDE CÂNÂN İMİŞ

İnsan kendi dışında Allah’ı ararsa bin sene ömrü olsa bile bulamaz. Onu arayanlar  kendinde buldum. Ancak o ilim hamalı olur. Öyle ilim hamalları vardır ki, Hz. Mevlana şöyle buyurur:Bu dünya ya öyle alimler gelmiştir ki ama irfandan nasipleri olmamıştır. “Hem ârif hem âlim olmalı. İlmin öğretildiği yer üniversite eski tabirler medrese, hocaları müderris ama irfanın mektebi dergah hocası Mürşid-i Kamildir. İnsan-ı Kamiller kutup yıldızı gibidir.Onlar, Allah’ın tecelligahıdır. Allah onlardan zuhur eder. Hz. Mevlana “Her kim dilerse konuşma Allah ile sohbet eylsein ehlullah ile” onalrın dilinden konuşan gözünden gören elinden tutan Allahtır. Hadis-i Kutside yüce rabbimiz şöyle buyuruyor.

“KULUM BANA FARZ İBADETLERİ İLAVE OLARAK NAFİLE İBADETLERLE DE YAKLAŞA YAKLAŞA, YAKLAŞA YAKLAŞA İŞİN SONUNDA O KUL BENİMLE GÖRÜR, BENİMLE İŞİTİR BENİMLE TUTAR, BENİMLE YÜRÜR. KONUŞAN DİLİ,İŞİTEN KULAĞI,GÖREN GÖZÜ OLURUM.BEN ONUN ÂZÂLARINI TASARRUF ALTINA ALIRIM.

İçimizde bir düşman var. Gerçek mücahit, o düşmanın başını ezendir. İ şte tasavvufun ana ilkesi, kişinin nefsiyle savaşmasıdır.Niyâz-î Mısrî Hz.

ADÂVET KILMA KİMSEYE SANA NEFSİN YETER DÜŞMÂN
Kİ ASLA SENDEN AYRILMAZ,ÖMÜR ÂHİR OLUNCAYA DEK

Tasavvuf benlik zinicirini kırıpta insanı mükkemmele ulaştıran Muhammedi edeple devamlı olmaktır.Onlar halleriyle,tavırlarıyla,sözleriyle,sohbetleriyle,bakışlarıyla,güzelliğe mükemmele ulaşmış insanlardır.

İnsan, çok nazlı bir varlık. Nazlanmak, onun hakkıdır.İnsandan güzeli var mı? Allah c.c kendi güzelliği ile bizi tezyin etmiş. Saçların rengine,gamzelere,dudaklara bakıp aynanın karşısına geçip şunu diyebiliyor musunuz? Ey Sevgili Allah c.c’ım ! Bu güzellik senindir bende emanetdir.Yarın gidersek kalır mı? Yaşlılara bakın gençlere bakın.

Ne ki size ulaşmış,ne ki elinizdedir ve ne ki mükemmele ulaşmıştır o insana layıkdır. Herşey mükemmele ulaşmadan önce insana kendini kabul ettiremiyorsa insan mükemmele ulaşmadan Allah c.c’a kendini nasıl kabul ettirir? Mükemmeliye ulaşmayan insan yarıda kalmıştır.

Allah c.c zaman üzerine yemin etmiştir.   Asr suresi ayet 1 ve 2

“ASRA YEMİN OLSUN Kİ İNSAN HÜSRAN İÇİNDEDİR.”

Buradaki asır hakikat ehli nazarında zamandır.Onu iyi değerlendirin.Dereden akan su tekrara geri gelmez.Zamanın her anını iyi değerlendirin.Gün gelir azrail karşınıza dikilir.Hadi gidelim dediğinde dur bakalım bu dünya da daha işimiz bitmedi dersen oda sana der ki:”sen uyudun.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*