Kelly, Hugh

Kelly, Hugh

Kelly, Hugh

(d. 1739, Dublin? – ö. 3 Şubat 1777, Londra), İngiliz oyun yazarı, eleştirmen ve gazeteci. Bir dönem, oyun yazarı Oliver Goldsmith’e ciddi bir rakip olmuştur.
155 Kelly, Ned
Başarısı, komik ve yergili sahneleri, içten ve duygusal konularla birleştirme becerisine dayanıyordu. 1768’de sahnelenen ve Gold-smith’in The Good Natur’d Man: A Comedy’ sine (İyi Huylu Adam: Bir Komedi) karşı büyük başan kazanan False Delicacy (Sahte İncelik) oyunundan sonra Gold-smith’in karşısına rakip olarak çıktı. The School for Wives (1773; Zevceler Okulu) adlı komedisi ve The Romance of an Hour (1774; Bir Saatlik Aşk) adlı art oyunu da
Hugh Kelly, Hugh Hamilton’ın portre çalışmasından bir oymabaskı (y. 1734-1806)
National Library of Ireland
başarılı oldu. Ama, The Man of Reason (1776; Mantık Adamı) başlıklı komedisi aynı çizgiye ulaşamayınca, iki yıl önce barodan aldığı çağnyı göz önünde bulundurarak tiyatroyu bıraktı ve avukatlığa başladı.
Çeşitli dergilere yazılar da yazan Kelly, 1761-65 arasında The Court Magazine adlı dergiyi yönetmiş ve Memoirs of a Magdalen… (1767; Tövbekâr Bir Fahişenin Anıları) adlı kısa bir mektup roman yayımlamıştı. İki ciltlik Thespis (1766-67) adlı yapıtı ise tartışmalı bir eleştirmen olma özelliğini pekiştirdi. Londra’da çıkan Public Ledger gazetesinin yönetmenliğini yaptığı dönemde Kelly, III. George yönetiminin önde gelen sözcüsü oldu.
Kelly, John B. (d. 4 Ekim 1889, Philadelphia- – ö. 20 Haziran 1960, Philadelphia, ABD), 1919 ve 1920’de tek çiftede art arda 126 yarışmada birinci gelen kürekçi. Bu birincilikleri arasında 1920 Olimpiyat Oyunları şampiyonluğu da yer almaktadır. Aynca 1920 ve 1924 Olimpiyat Oyunlan’n-da iki çiftede altın madalya kazanmıştır.
1907’de kardeşinin inşaat şirketinde çalışmaya başladı. 1919’de kendi duvarcılık şirketini kurdu. Ticaretle uğraştığı için 1920’de, İngiltere’de yapılan Henley Kraliyet Kürek Yanşı’nın Diamond Challenge Sculls bölümünde yanşması yasaklandı.
Vodvilci Walter Kelly ile oyun yazarı George Kelly’nin kardeşi, sinema oyunculuğunun ardından Monaco prensesi olan Grace Kelly ile 1947 ve 1949 Diamond Challenge Sculls yarışlarını kazanan Jack Kelly’nin babasıdır.
Kelly, Ned, asıl adı edward kelly (d. Haziran 1855, Beveridge, Victoria – ö. 11 Kasım 1880, Melbourne, Avustralya), 19. yüzyılda Avustralya kırlarında haydutluk eden kanun kaçaklarının en ünlüsü. Kelly çetesinin Victoria-Yeni Güney Galler sınır bölgesinde gerçekleştirdiği cüretli soygunlar (1878-80) halkın düş gücünde derin izler bırakmıştır. Kimilerine göre Ned Kelly, ekonomik sıkıntıların yoğunlaştığı bir dönemde, emekçilerin büyük toprak sahipleri karşısındaki çaresiz durumunu simgeler.
1877’de Kelly, kardeşi Dan Kelly’yi at hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle tutuklamaya
Kelly, Walt 156
çalışan bir polisi ateş ederek yaraladı. Bunun üzerine iki kardeş fundalıklara kaçtılar. Burada onlara katılan iki kişiyle birlikte Kelly çetesi oluştu. Haziran 1880’deki birkaç polis yaralama ve soygun olayından sonra polislerce Glenrowan ilçesinde kuşatıldılar. Kelly yaralandı ve kargaşa sırasında yakalandı, öteki çete üyeleri ise öldürüldü. Melbourne Hapishanesi’ne kapatılan Kelly aynı yıl burada asıldı.
Kelly, Walt, asıl adı Walter crawford kelly (d. 25 Ağustos 1913, Philadelphia – ö.
18 Ekim 1973, Los Angeles, ABD), nitelikli ve ölçülü mizahı, zaman zaman da belirli kişilere yönelik siyasal yergileriyle dikkati çeken “Pogo” çizgi romanıyla tanınmış karikatürcü.
Çocukluğu Connecticut eyaletinin Bridgeport kentinde geçti. Çizgi çizmeyi, tiyatrolarda dekor ressamlığı yapan babasından öğrendi. Lise yıllarında karikatürlerini okul gazetesinde yayımladı. 1935’te Hollywood’a gitti ve Walt Disney’in çizgi filmlerinde ressam olarak çalıştı. 1940’larda New York kentinde çizerlik yaptı. Pogo karakteri ilk kez burada hazırladığı bir çizgi romanda yer aldı (1943). 1948’de yeni çıkan New York Star gazetesinde, başka işlerin yanı sıra, günlük olarak Pogo’nun serüvenlerini de çizmeye başladı. Ama gazete 1949’da yayımına son verdi. Bunun üzerine “Pogo” çizgi romanı önce New York Post gazetesinde, kısa bir süre sonra da birçok başka gazetede birden yayımlanmaya başladı.
“Pogo” dizisinin karakterleri Georgia eyaletindeki Okefenokee Bataklığında yaşayan hayvanlardır. Pogo, çekingen bir opossum-dur. Öteki karakterler arasında Baykuş Howland, Timsah Albert ve Churchy LaFemme adlı kaplumbağa yer alır. Çizgi romanın çizimi çok başarılı, yazılarıysa nükteli ve çok İnceliklidir. Kelly dizisinde sık sık, önemli siyasal kişiliklere çok benzeyen hayvan karakterlere de yer vermiş, örneğin 1971’de Başkan Yardımcısı Spiro T. Agnew’u andıran bir sırtlan ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanı J. Edgar Hoover’ı andıran bir buldog çizmiştir.
Kelly’nin çizgi romanları, ilki 1951’de çıkan Pogo olmak üzere, birçok kitapta bir araya getirilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*