Kazanın Hikmeti

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

nasrettin HocaKazanın Hikmeti

Nasreddin Hocaın Kazan Doğurdu fıkrasını bilmeyenimiz yoktur. Bir gün hoca komşusundan bir kazan alıp işini görür, içine bir tencere koyup sahibine verir. Sahibi şaşırır ،،Bu ne?” diye sorar. Hoca “Kazan doğurdu” deyince sahibi sevinir. Hoca bir gün yine aynı komşusundan kazan alır. Fakat bu kere iade etmez. Sahibi, hocanın evine varıp kazanı istediğinde hoca “Sen sağ ol, senin kazan öldü” der. Adam şaşırır, aHiç kazan ölür mü?” diye sorduğunda hoca hiç beklemeden cevabını verir؛

“Doğurduğuna inanırsın da, öldüğüne niçin inanmazsın?”

Fıkra bu, güler geçeriz çoğu zaman. Ama Nasreddin Hoca nın fıkralarının bir de derin manaları vardır. Şair Burhaneddin, Nasreddin Hoca nın fıkralarını şerh ettiği eserinde Kazan Doğurdu fıkrasını şöyle açıklar:

“Bir murdar meniden Cenabı Kibriya kan, sinir ve kemiğe ruh ihsan edip bizi bu âleme getirdi. Bir gün olup bu vefasız fani dünyadan bâkîye gideceğiz ve cümle âzamız toprak olacak. Yine cümle âzamızm bir yere gelip haşr u neşr u kâim olacağını nasıl inkâr edersiniz diye, Nasreddin Hoca ahireti inkâr edenleri ikaz buyururlar.”

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.