‘Karıştır ve eşleştir’ İngiltere Covid aşısı denemesi genişletildi

Covid aşılarının birinci ve ikinci dozlar için kullanılan farklı tipte aşılarla karıştırılıp karıştırılamayacağını inceleyen büyük bir Birleşik Krallık denemesi genişletiliyor.

Aşıların birleştirilmesi, virüse ve virüsün yeni varyantlarına karşı daha geniş, daha uzun süreli bağışıklık sağlayabilir ve aşı uygulamasına daha fazla esneklik sağlayabilir.

İlk doz Pfizer veya AstraZeneca almış 50 yaşın üzerindeki yetişkinler, Com-Cov çalışmasına katılmak için başvurabilir .

İkinci dozları yine aynı olabilir veya bir Moderna veya Novavax dozu olabilir.

Denemenin baş araştırmacısı Oxford Aşı Grubundan Prof Matthew Snape, son sekiz ila 12 hafta içinde NHS’den zaten bir doz almış olan 1.050 gönüllüyü işe almayı umduğunu söyledi.

Halihazırda araştırmaya 800’den fazla kişi katılıyor ve iki doz Pfizer, AstraZeneca veya bir karışım aldı.

  • 40 yaşın üzerinde aşı ne zaman olacak?
  • Şimdiye kadar kaç kişi aşı oldu?

Bu ilk aşamanın sonuçlarının önümüzdeki ay beklenmesi ve genişletilmiş denemenin Haziran veya Temmuz ayına kadar rapor edilebilir bazı bulguları olması gerekir – ancak çalışma bir yıl sürecek.

Sağlık uzmanları, aşıların karıştırılmasının ve eşleştirilmesinin güvenli olması gerektiği konusunda genel olarak hemfikirdir. Deneme, herhangi bir yan etki veya istenmeyen reaksiyon olup olmadığını kontrol edecektir.

Katılımcılar, aşıların Covid ile savaşmak için antikorlar ve T hücreleri şeklinde bir bağışıklık tepkisini ne kadar iyi tetiklediğini kontrol etmek için kan alacaklar.

Bu arada, hükümete tavsiyede bulunan bir bilim adamı, Londra’da Güney Afrika koronavirüs varyantı vakalarının bir kümesinin bulunmasının ardından birçok uzmanın “çok endişeli” olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’na göre, Lambeth ve Wandsworth’da 44 doğrulanmış vaka ve bu bölgelerde 30 daha olası vakadan sonra dalgalanma testi yapılabilir.

NHS Test and Trace ayrıca , diğer kümelenme ile bağlantılı bir vakanın tanımlandığı Southwark’taki SE16 dahilindeki hedeflenen bir alanda ek testler de sağlıyor .

Covid-19 klinik bilgi ağının bir üyesi olan Prof Peter Openshaw, BBC’nin Newsnight’a verdiği demeçte: “Hepimiz kilitlemedeki aşamalı azalmanın iyi olacağını umuyoruz.

“Güney Afrika ya da diğer daha dirençli varyantlar hızla yayılırsa, kilitlenmenin azaltılmasını tersine çevirmemiz gerekebilir.”

  • 45 yaş ve üstü kişiler İngiltere’deki Covid aşıları için randevu almaya davet edilirken, İskoçya da bu hafta aynı şeyi yapacak. Kuzey İrlanda ve Galler’de 40 yaş üstü kişiler uygundur
  • ABD, Güney Afrika ve Avrupa Birliği , nadir görülen kan pıhtılaşması vakalarının bildirilmesinin ardından Johnson ve Johnson tek doz aşısının piyasaya sürülmesini geçici olarak durdurdu – AstraZeneca aşısıyla görülenlere benzer şekilde
  • İskoçya, Cuma gününden itibaren ülke içinde seyahat etmenin getirdiği kısıtlamaları kaldırmanın yanı sıra, farklı hanelerden altı kişiye kadar daha büyük açık hava toplantılarına izin vermeye hazırlanıyor.
  • BBC’nin gördüğü resmi belgelere göre, Güney Londra’daki Güney Afrika varyantının salgınının Şubat ayında Afrika’dan seyahat eden bir kişiyle başladığı düşünülüyor.
  • Cambridge Üniversitesi’nden bir istatistikçi olan Prof Sir David Spiegelhalter, Bugün başbakanın kilitlemenin koronavirüs enfeksiyon seviyelerini düşürmede önemli bir rol oynadığını öne sürmekte haklı olduğunu söyledi.
Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*