Karagözoğlu

Karagözoğlu

Karagözoğlu, Şadi Fikret, asıl adı hüse yin şadİ (d. 1881, İstanbul – ö. 30 Aralık 1941, İstanbul), tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmeni. İlk konulu Türk filmlerinden üçünü yönetmiş, Milli Sahne adlı bir tiyatro topluluğu kurmuştur.

Ünlü din bilginlerinden Hacı Zihni Efen-di’nin torunudur. Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) okurken tiyatro ile ilgilenmeye başladı ve okul temsillerinde oynadı.

II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra profesyonel oyunculuğa başladı. Muhsin Ertuğrul ve Raşit Rıza ile birlikte kurduğu toplulukta sahneye çıktı. Nasıl Oldu? ve Zor Nikâhı oyunlarında oynadıktan sonra
Burhanettin Tepsi’nin tiyatrosuna geçî. 1910’da topluluğun dağılması üzerine işs^ kalarak İstanbul Polis Müdüriyeti’nde memurluk etti. Kısa bir süre sonra Binemecı-yan’m topluluğuna girdi. 1911’de Nurettr Şefkati’nin topluluğunda, iki yıl sonra d-Ahmed Fehim’in Osmanlı Tiyatrosu’nCi çalışmaya başladı. I. Dünya Savaşı’na katıldı. Askerden dönünce Darülbedayi’ye girdi. 1923’te Milli Sahne’yi kurdu ve çeşitli Anadolu kentlerinde sahneye çıktı. 1927’de topluluğun dağılması üzerine, hastalığının da etkisiyle tiyatrodan koptu.

1921’de Malûl Gaziler Cemiyeti’nde Ah-med Fehim’den boşalan sinema yönetmenliğine getirilen Karagözoğlu, ilk dönem konulu Türk filmlerinden üçünü yönetti. Üçu de 1921’de çekilen Bican Efendi Vekilharç. Bican Efendi Mektep Hocası ve Bicar. Efendi’nin Rüyası adlı filmlerde yarattığı ve oynadığı Bican Efendi tipi halk tarafından çok tutuldu.

Karagözoğlu, rol aldığı sayısız oyunda kurnazlıkla saflığı birbirine karıştırarak komik tipler çizmiş, halkın sevdiği bir oyuncu olmuştur. Ama disiplinli çalışmaya önem vermemesi ve provasız da sahneye çıkılabileceğini savunması yüzünden hem kendi oyunculuk yaşamı, hem de kurduğu toplulukların ömrü kısa olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.