Anasayfa » Karagöl ‘ Türkiye’nin geleceği parlak”

Karagöl ‘ Türkiye’nin geleceği parlak”

Karagöl ‘ Türkiye’nin geleceği parlak”1

IMF Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Seshadri, Türkiye’de büyümenin yıl sonunda yüzde 3, enflasyonun yüzde 7 civarında olacağını düşündüğünü belirterek, “Ben her zaman Türkiye’nin uzun dönemli geleceğinin parlak olduğuna inanıyorum” açıklamasında bulunmuştu. IMF’den yapılan bu açıklama yaşanan siyasi belirsizliğe ve yoğunlaşan terör saldırılarına rağmen ekonomik anlamda Türkiye’nin güçlü bir yapıya sahip olduğunun da göstergesi.

Ortadoğu’daki savaşlar, komşudaki kriz, seçim sonrası belirsizlik ve terör saldırılarına rağmen ekonomimizin nasıl bu kadar diri kaldığını değerlendiren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi ve Yeni Şafak ekonomi yazarı Prof. Dr Erdal Tanas Karagöl ” geçmişten ders aldık ve sağlam stratejiler geliştirdik” açıklamasında bulundu.

Siyasi belirsizlikten kurtulacak ve yeniden istikrarı sağlayacak Türkiye’nin kararlı bir şekilde büyümesine devam edeceğini belirten Karagöl AjansHaber’e önemli açıklamalarda bulundu.

“OBJEKTİF OLMAYAN DERECELENDİRME KURULUŞLARI BİLE…”

Geçmiş yıllarla karşılaştırınca ve şuandaki seçim sonuçları ile ortaya çıkan tabloya da baktığımızda; meydana gelen belirsizliğe rağmen aslından tüm makroekonomik göstergeler açısından iyi bir yapıya sahip olduğumuz açık bir şekilde anlaşılıyor. Derecelendirme kuruluşları eskiden en ufak bir harekette hemen not indirimlerine gidiyordu. Artık objektif olmayan derecelendirme kuruluşlarının bile negatif değerlendirme yapmamaları gerçekten çok önemli.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK GELECEĞİ PARLAK

Bugün bölgemizde meydana gelen birçok olaya baktığımızda, etraftaki krizlere ve savaş ortamına rağmen özellikle enerji yatırımları açısından ülkemizin geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyebiliriz. Bugün dünyada enerjinin merkezi olma yolunda, tüm doğalgaz tedarikçilerinin sırayla Türkiye ziyaretleri yapmaları ve bu ziyaretlerin devam etmesi gerçekten çok önemli. Türk Akımı, TANAP görüşmeleri , Türkmenistan Devlet Başkanının yaptığı ziyaret ve İran’la ilgili yaptırımların kalkmasıyla İran doğalgazının Türkiye’ye gelecek olması ülkemize ilgiyi artırıyor. İran’ın Türkiye ile yakın ilişkiler kurması ve komşu olmamız, birçok ülke için Türkiye’de yatırım yapmak, Türkiye’de bulunmak bu potansiyele sahip olmak açısından büyük önem taşıyor. Tabi işlerin düzenli ilerleyebilmesi için geçmişte sağlanan siyasi istikrarın tekrar sağlanması lazım. Ülkemizin güvenlik sorunları ile sıklıkla gündeme gelmesi olumsuz bir durum arz edebilir fakat buna rağmen ekonomik anlamda soru işaretlerinin olmaması, gelecekle ilgili beklentilerin pozitif olması Türkiye’yi fırsatlar ülkesi olarak nitelendirebilir.

BELİRSİZLİĞE RAĞMEN GÖZLER TÜRKİYE’DE

Belirsizlik ortamına rağmen tüm gözler ülkemizdeyken enerji yatırımcılarının, doğalgaz tedarikçilerinin sırayla Türkiye’ye gelmiş olmaları ve dünyanın enerji ihtiyacını karşılayan bu tedarikçilerin Türkiye üzerindeki ısrarlarını görünce özellikle enerji yatırımları bakımından iyiye gidişin gözler önünde olduğu anlaşılmaktadır. Türkiye sadece Avrupa ile değil birçok bölge ile ilişkilerinin artacak olması hem kendi üretimi ve ihracatı için, diğer taraftan da yabacı yatırımcı için cazip bir ülke olması için iyi bir performans sergiliyor. Önemli olan tabi ki tüm bu gelişmelerin önümüzdeki dönemde realize olması.

TÜRKİYE YUNANİSTAN’DAN ETKİLENMEZ ÇÜNKÜ…

Türkiye Yunanistan krizinden etkilenmeyecektir. Türkiye Küresel Ekonomik Kriz döneminde ortaya çıkan olumsuzluklardan etkilenmeyen nadir ülkelerden biridir. Yıllarca bunun deneyimi ile yaşadık. Yüksek borç miktarı, yüksek bütçe açığı ekonomik krizlerin ve kırılganlıkların en önemli sebepleridir. Borcunuz yüksek değilse ve bütçe açığınız küçükse dünyada hangi kriz gelirse gelsin bir şekilde onu absorbe etme imkanınız oluyor. Yunanistan krizinin de bu sebeplerden dolayı ülkemizi etkilemeyeceğini düşünüyorum. Geçmişte ihracatın bir kısmını Yunanistan ve AB ülkeleri ile gerçekleştiriyorduk. Bu ülkelerdeki kriz ve daralmalar bir şekilde oradaki insanların alım gücünü kaybetmesi sizin yaptığınız ihracatı olumsuz etkiler. Türkiye’nin bu gelişmelerden etkilenmemesi için geliştirdiği ihracat yöntemleri var. Afrika’ya Asya’ya açılım yolları var. Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği Çin ziyareti de bunun bir göstergesidir. Geçmiş yıllarda oluşan darboğazlar Türkiye’nin geliştirdiği dünyaya yayılan ihracat yöntemleri ile artık oluşmamaktadır. Bu bisikletin pedalının çevrilmesi gibi düşünülebilir devamlılık arz ettiği için tıkanma da meydana gelmiyor. 2009’da dünya ekonomisi daralınca krizler yaşandığında dahi ekonomimiz büyüyorsa bunda öğrenilmiş, geliştirilmiş yöntemler vardır.

PETROL FATURASI AZALACAK

Petrol fiyatlarındaki düşüş makro anlamda ülkemize yansıyacaktır. İthalatın harcadığımız paranın büyük bir kısmını petrole yatırıyoruz. Petroldeki indirim de petrol faturasının büyük ölçüde azalması anlamına geliyor. Durumun, dış ticaret ve ticari açık üzerinde olumlu derecede etkisi var. Bir taraftan da vatandaşın tüketimi anlamında ve enflasyon anlamında düşündüğümüzde birçok olumlu etkisi olacaktır. Türkiye’nin kendisine belirlediği hedefler vardı ama enerji sektöründeki sürekli artış ve değişkenlik hedeflediği makroekonomik göstergelerde maalesef sapmalara sebep oluyordu. Şimdi petrol fiyatlarındaki gerilemelerle olumlu anlamda gelişmeler yaşanmaya başladı. Diğer taraftan doğalgazın petrole alternatif olması ve Türkiye’nin alıcılarla tedarikçiler arasında önemli bir geçiş ülkesi olması ekonomik anlamda bir rahatlama da sağlayacaktır.

SİYASİ İSTİKRAR BÜYÜMEYİ ETKİLER

Enflasyonla ilgili Merkez Bankasının açıkladığı rakam 6.9’du. Enflasyon konusu maalesef hep hedeflerimizin dışında gelişiyor. Yüzde 5 enflasyon hedefimizi bir türlü tutturamıyoruz. Dışsal faktörlerin etkisi azaldıkça Türkiye’nin kendisi için belirlediği hedeflere de yaklaşacaktır. Büyüme konusunda da seçim, seçim sonrası tablo ve dışsal faktörler düşünülünce yüzde 3 lük büyüme de önemli bir rakam olarak değerlendirilebilir. Önemli olan büyümenin sürekli ve sürdürülebilir olması. Ortaya çıkacak siyasi tablonun istikrarı da bu görüşün üzerine bir iki puan ekleyebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.