Karageorghis

Karageorghis

Karageorghis, Vassos (d. 29 Nisan 1929, İskele, Kıbrıs), Kıbrıslı arkeolog. Londra Üniversitesi’ne bağlı University College’da arkeoloji öğrenimi gördü. 1952’de Lefko-şa’ya döndükten sonra 1960’a değin Kıbrıs Müzesi’nde asistan ve ardından müze yöneticisi olarak görev yaptı. 1963’te Kıbrıs’ta eski eserler gene) müdürü oldu.

Karageorghis, Kıbrıs’ın önemli antik kentlerinden Magosa yakınlanndaki Salamıs’te (1952-73) ve Larnaka yakınlarındaki Kiti-on’da (1962-81) arkeolojik kazılar yaptı. İÖ 6. ve 5. yüzyıllarda Kıbrıs’ın başkenti olan Salamis’te Zeus Olympia Tapınağı, kent surlan, tiyatro, hamam, gymnasion ve kral mezarlannı ortaya çıkardı. Eski Kition (Citi-um) kenti, İÖ 1400’lerde Son Tunç Çağında bugünkü Larnaka kentinin bulunduğu yerde kurulmuştu. Bugün oturma bölgesi sınırlan içinde kaldığı için kazıların güçlükle yürütülebilmesine karşın, eski kentin önemli bir bölümü ortaya çıkarılmıştır.

Karageorghis, Salamis ve Kition dışında Akhera ve Pendayia gibi antik yerleşmelerde uzun yıllar sürdürdüğü kazı çalışmalarıyla Kıbrıs Adasının, özellikle Miken dönemi ve Yunan kolonileşmesi sırasındaki durumunu ortaya çıkarmış, Anadolu’daki Tarsus ve Kilikya bölgeleriyle, Suriye ve Rodos’la olan ilişkilerinin ve Akdeniz ticaretindeki yerinin aydınlanmasını sağlamıştır. 1971’de Legion d’honneur nişanıyla, 1980’de AFC Büyük Liyakat Nişanı’yla onurlandırılmış,
1978’de İngiltere R. B. Bennett ı kazanmıştır. Sculptures from Salan 66; Salamis Heykelleri, 4 cilt), £j in the Necropolis of Salamis ( Salamis Nekropolü’nde Kazılar, Cyprus (1968; Kıbrıs), Mycenaean . Cyprus (1968; Kıbrıs’ta Miken Fouilles de Kition (1974-77; Kition

3 cilt), The Civilization of Pr Cyprus (1976; Tarihöncesi Kıbrıs ğı), Cyprus from the Stone Age Romans (1982; Taş Çağından Rom; mine Kıbrıs) başlıca yapıtlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.