Karadayı’nın savcılık ifadesi ortaya çıktı

Haber |Karadayı’nın savcılık ifadesi ortaya çıktı | Haberhaber

 

NTV’nin haberine göre yaklaşık 3.5 saat süren savcılık ifadesinde kendisi hakkında suç duyurusunda bulunan eski Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ‘i suçlayan emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı şunları söyledi:

“Demokrasiye bağlılığımızın hiçbir zaman dışına çıkmadık. Ben 53 senelik askerim, şeref madalyası taşıyan bir subayım. Meclis Darbe Komisyonu’na kendi rızamla gittim. Çevik Bir bundan alınganlık gösterip, suç duyurusunda bulunmasaydı, bu muameleye maruz kalacak mıydım? Ama her şeye rağmen bir hırsla bu açıklamaları yapmıştır. Ona kırgın değilim.”

‘EMİR-KOMUTA ZİNCİRİNİN DIŞINA ÇIKILDI’

Edinilen bilgiye göre soruşturma savcısı Mustafa Bilgili, Karadayı’ya Batı Çalışma Grubu belgelerini gösterdi ve “Bunlardan bilginiz var mı?” diye sordu. Belgeleri inceleyen Karadayı, Çevik Bir’in emir-komuta zinciri dışına çıktığını iddia etti ve şöyle devam etti:

“Şerefimle temin ederim ki, bu belgeleri hayatımda ilk kez görüyorum. İkinci başkan olarak Çevik Bir’in kuvvet komutanlarına hitaben kaleme aldığı bu belgeler askeri yazışma usullerine uygun değildir. İkinci komutan, kuvvet komutanlarına benim bilgim, talimatım olmadan yazı yazamaz, talimat veremez. Ben kurmay binbaşı iken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bir yazı yazdım ortalık birbirine girdi. Kuralların dışına çıkılmıştır. Görülüyor ki süreçte by-pass edilmişim.”

Karadayı kendini savunurken dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Karadayı kendisine yakışmayacak bir davranışta bulunmamıştır” açıklamasının bulunduğu gazete kupürünü savcıya delil olarak sundu.

YURT DIŞINA ÇIKAMAYACAK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında önceki gün önemli bir gelişme yaşanmıştı. Savcının talimatı üzerine Ankara’ya getirilen dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 3.5 saat süren savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Ankara Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük, “Soyut şüphe başlı başına tutuklama gerekçesi yapılamaz. Adli kontrol yeterliyse tutuklama istisnadır” kanaatiyle Karadayı’yı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı.

Hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulan Karadayı, her çarşamba karakola giderek imza verecek