karabina

karabina

karabina, hafif, kısa namlulu yivli tüfek. 16. yüzyılın ortalarında geliştirilen karabina 18. yüzyıla değin özellikle süvariler tarafından kullanıldı, daha sonra topçu birlikleriyle öteki uzmanlaşmış birliklerde de yaygınlaştı. 1980’lerde, hafif saldırı tüfeklerinin (örn. Sovyet yapısı AK-47 ya da ABD yapısı M16) geliştirilmesiyle, karabinalar askeri birliklerden çekilmeye başladı. Bugün bu tüfekler daha çok av silahları olarak kullanılmaktadır.

Buna karşılık hafif ve kısa olması nedeniyle, öteden beri sık fundalıklarda yürütülen avlarda gözde bir spor silahı olarak kullanı-lagelmiştir.

Karaboğaz Gölü Körfezi, Rusça zaüv kara-boGaz-gol, Hazar Denizinin doğu kıyılarının Türkmenistan’ın kuzeybatısında oluşturduğu girinti. Yüzölçümü y. 13.000 km2, ortalama derinliği 10 m’dir. Buharlaşma oranı yüksek olduğundan suyu çok tuzludur. Körfezi denizden ayıran iki kumluk kıyı dili arasındaki dar boğaz yoluyla körfeze Hazar’dan saniyede 200-300 m3 su boşalır. Körfez, dünyanın en geniş doğal deniz tuzu yatağına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.