Kar, yurt genelinde etkisini sürdürüyor

Haber |Kar, yurt genelinde etkisini sürdürüyor | Haberhaber

 

Ardahan
Ardahan’ın Göle ilçesinde dün akşamdan beri devam eden kar yağışı ulaşımı felç etti.
Yol temizleme araçları yağan karla baş edemeyince yerdeki karı yolun bir kenarına yığmak zorunda kaldı.
Yaklaşık yarım metreyi bulan kar, yağmaya devam ediyor.
Malatya
Sabah kalktıklarında dışarıda beyaz örtüyle karşılaşan Malatyalılar, çocukları ile birlikte dışarı çıktı. Kar yağışını eğlenceye çeviren çocuklar uzun süre kartopu oynadı ve kardan adamlar yaptı. Hafta sonunu da fırsat bilen aileler de çocuklarıyla güzel bir gün geçirdi. Kent merkezinde de kaldırım ve yollar belediye ekiplerince temizlendi.
Öte yandan yoğun kar yağışı dolayısıyla il genelince 177 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Kentle irtibatları kesilen köy yollarının açılması için İl özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.
Van – Bitlis
Van ve Bitlis’te dün geceden bu yana etkili olan kar yağışı 241 köy yolunu ulaşıma kapattı. İl Özel İdaresi ekipleri kapalı köy yollarını açmak için çalışmaya başladı.

Son 3 günden bu yana etkili olan aşını soğuklar yerini dün gece kar yağışına bıraktı. Van ve Bitlis’te dün gece başlayan ve aralıklarla sabaha kadar süren kar yağışı Van’da 41 Bitlis’te 200 köy yolunu ulaşıma kapattı. Van’ın Çatak ile Bahçesaray İlçesi’ni birbirine bağlayan karayolu da ulaşıma kapandı. Bitlis il merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaşırken ulaşımda zaman zaman aksamalar oldu. İl Özel İdaresi ve Karayolları karla mücadele ekipleri kapalı yolları açmak için soğuk hava ve tipiye rağmen çalışmalarını güçlükle yürütüyor.
Tunceli
Tunceli’nin kent merkezi ve merkeze bağlı köylerde okullar yarından itibaren 2 gün süreyle tatil edilirken, karayoluna çığ düşmesi nedeniyle Ovacık ve Pülümür ilçeleriyle Erzincan bağlantısı kesildi.

Tunceli’de 2 gündür aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşım tam anlamıyla felç oldu. Tunceli- Erzincan, Tunceli- Pülümür, Tunceli- Ovacık karayolları kar yağışı, karayollarının bir çok yerinde çığ düşmesi sonucu trafiğe kapandı. Tunceli il merkezi ve ilçelere bağlı toplam 311 köy yolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanırken, Ovacık ve Nazimiye ilçe merkezinde kar kalınlığının 2 metreyi buldu. Kar yağışının devam ettiği Tunceli kent merkezi ile merkeze bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Kent merkezinde kar yağışı devam ederken birçok mahallede hayat tamamen durdu. Belediye ekipleri, iş makinesi yetersizliği nedeniyle kar temizlemede yetersiz kaldığı gözlendi. Kent merkezinde 2 gündür devam yağışlar sonucu kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Ayrıca kent merkezine bağlı tüm köy yolları da ulaşıma kapandı.

AÇIKÖĞRETİM SINAVLARINA GİREMEDİLER

Tunceli’nin Ovacık ve Pülümür ilçeleriyle çığ düşmesi nedeniyle karayolu bağlantısı kesilmesi Açık Öğretim sınavına girecek öğrencileri de etkiledi. Çok sayıda öğrenci, yolların kapalı olması nedeniyle sınav merkezlerine ulaşamadı.

ŞIRNAK

Şırnak’ta bugün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, araç trafiğini olumsuz etkiledi. Kent merkezinde seyir halindeki araçlar zincir takarken, zincir takmayan araçların hareket etmekte sıkıntı yaşadıkları gözlendi. Kent merkezinde kar kalınlığı 10 santime ulaşırken, yüksek kesimlerde ise 1 metreye ulaştı.

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı, köylerin ilçeyle karayolu bağlantısını kesti. İlçe merkezinde kar kalınlığı yarım metreye ulaşırken, çok sayıda köy yolu ise çığ nedeniyle ulaşıma kapandı.

Karayolları ekipleri, dün akşam başlattığı kar temizleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Vatandaşlar, evlerin damında biriken karları sık sık temizlemek zorunda kalıyor. Damlarda ve kaldırımlarda biriken karların temizlenmesiyle birlikte ilçe merkezinde kar yığınları oluştu.
Erzincan
Erzincan’da dün akşam saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı, kentte hayatı olumsuz etkiliyor. Kar kalınlığının şehir merkezinde 7 santimetreye ulaştığı Erzincan’da, ulaşımda da zaman zaman aksamalar yaşandı.

Erzincanlılar güne kar yağışı ile uyandı, şehir merkezi beyaza büründü. Kar yağışı ile birlikte güzel görüntülerinin ortaya çıktığı Erzincan’da, Atatürk Anıtı başta olmak üzere, şehir merkezinde bulunan heykeller de kar altında kaldı. Şehir merkezinde etkili olan kar yağışı, araç trafiğinde yer yer aksamalara neden oldu. Kar yağışından etkilenen hayvanlar ise kar altında yiyecek bulma telaşına kapıldı.

Kar yağışı ile birlikte Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vatandaşların kardan etkilenmemesi için kaldırımda kar temizliği yapmaya başladı.

Çocuklar ise kartopu oynayarak karın keyfini çıkardı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.