Kanpur

Kanpur

Kanpur

Kanpur, eskiden cawnpore, Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde il ve il merkezi kent. Lucknovv’un güneybatısında, Ganj Irmağı kıyısında yer alır. 1801’de İngilizler tarafından ele geçirilip sınır karakolu yapılmadan önce küçük bir köydü. 1857’deki Hint Ayaklanması sırasında kanlı olaylara sahne oldu. İngiliz askerlerinin içine atıldığı söylenen kuyunun başına dikilen anıt bugün de ayaktadır.

Yüzölçümü 260 km2 olan Kanpur, Hindistan’ın en büyük kentlerinden biri, Uttar Pradesh eyaletinin ise en büyük kentidir. Hem önemli bir kara ve demir yolu kavşağı, hem de büyük bir sanayi ve ticaret merkezi durumundadır. Kentteki yerleşim alanları askeri merkezin kuzeybatısında, sanayi tesislerinin büyük bölümü ise yerleşim alanla-nnın kuzeybatısında yer alır. Demiryolu hattı boyunca kurulmuş üç semt ve Arma-pur adh banliyö, yerleşim bölgesinin sınırla-n içinde kahr. Kentin yakınlarında askeri bir havaalanı, merkezinde ise bir üniversite ile eğitim, tıp ve hukuk öğrenimi veren yüksekokullar bulunur. Hindistan Teknoloji Enstitüsü ile bir devlet deneme çiftliği de kent merkezindedir. Kampur’daki başlıca yapılar kutsal bir Hindu tapınağı ve küçük bir gölün kıyısında bulunan Kamla Dinlenme Evi’dir. Kentte çok sayıda müze de vardır.

Yüzölçümü yaklaşık 6.215 km2 olan Kanpur ilinin toprakları, Ganj ve Yamuna ırmakları arasında kalan şerit biçiminde alüvyonlu bir düzlüğü kapsar. Bu iki ırma-
ğın kolları ve Aşağı Ganj Kanalı tarafınd sulanan il topraklarında yetiştirilen başlı ürünler buğday, nohut (gram), süpürgeda sı (covar) ve arpadır. Aynca mango (hint razı) ve mahua korularıyla bir dhak orm; da vardır. Bugün yıkıntı durumunda ol Bithur, Hindulann kutsal kabul ettikleri kenttir. İl sınırları içinde, 6-9. yüzyıl arasında inşa edilmiş çok sayıda küç tapmak bulunur. Nüfus (1991) ke 1.958.282; metropoliten alan, 2.111.2 (1981) 3.742.223.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.