Kankan

Kankan

Kankan, Gine’nin doğu kesimindeki Yuka-n Gine (Haute-Guinee) eyaletinde il ve il merkezi kent. Eyaletin de yönetim merkezi olan kent, Nijer’in kolu Milo Irmağının kıyısında, ırmağın ulaşıma elverişli kesiminin başlangıç noktasında yer alır. 18. yüzyılda kervanlarla tuz, altın, kola taşıyan Sara-kol tüccarlannca kurulmuştur. Bugün ülkenin ikinci büyük kentidir.

Conakry’den gelen yaklaşık 660 km’lik demiryolunun son durağı ve Bamako (Mali), Siguiri, Kouroussa ile Nzerekore’den gelen karayollarının kavşağı durumundaki Kankan kenti, Gine’nin kuzeydoğusundaki savan bölgesinin ticaret ve ulaşım odağıdır. Aynca Malinke ve Dyula halklannın da ticaret merkezidir. Ekonomisi hafif sanayiye ve altın, fildişi, ağaç gibi hammaddelerin işlendiği geleneksel el sanatlarına dayanır. Eğitim kurumlan arasında Julius Nyerere Politeknik Enstitüsü (1968) adlı öğretmen okulu, Camp Soundiata’daki ulusal polis okulu (1959), bir meslek okulu ve bir pirinç araştırma enstitüsü sayılabilir. İlin yüzölçümü 18.400 km2’dir. Nüfus (1983) kent, 88.760; il, 229.861.

kankan, Fransa’da ortaya çıkan ve genellikle dört kadın tarafından yapılan canlı ve açık saçık dans. Daha yumuşak bir dans olan chahut’ den (y. 1800) türemiştir. 1830’larda Paris’in dans salonlarında yayıldı, 1840’larda varyete ve revülerde görülmeye başladı. 4 ölçülü olan kankan başlangıçta kadril müziğiyle yapılırdı. Offenbach ve başka besteciler 1840’tan sonra özel kankan müziği yazmışlardır.
Kankan, “Le Chahut”, Georges Seurat’nm bir yağlıboya çalışması, 1889-90;

Kröller-Müller Devlet Müzesi, Otterlo, Hollanda

Rijksmuseum KrolIer-Müller, Otterlo, Hollanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.