Kanije Savunması

Kanije Savunması

Kanije Savunması, Kanije’yi (bugün Nagykanizsa, Macaristan) kuşatan Avusturya ordusuna karşı Tiryaki Haşan Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerinin gerçekleştirdiği savunma (9 Eylül – 18 Kasım 1601).

1600’de Osmanlılarca ele geçirilen Kanije Kalesi’nin muhafızlığına atanan Tiryaki Haşan Paşa, yıkılan surlan onartarak olası bir saldırıya karşı savunma önlemleri aldı. Avusturya kralı Arşidük Ferdinand, Avusturya sınınnm güvenliği açısından önemli bir konumda bulunan Kanije’yi geri almak amacıyla 9 Eylül 1601 ’de kaleyi kuşattı. En az 30 bin kişilik Avusturya ordusu Alman, İtalyan, İspanyol, Fransız ve Macar askerleriyle papalık ve Malta birliklerinden oluşuyordu. Kuşatma altındaki kalede ise 9 bin kadar Osmanlı askeri ve 100 kale topu vardı. Haşan Paşa’nın 9 Eylül’de kuşatmaya ilk karşılığı tüfek atışlarıyla vermesi, kalede top ve gülle bulunmadığı izlenimini uyandırdı. Haşan Paşa kuşatma birlikleri yaklaşınca bütün bataryalara ateş açtırdı ve düşmana ağır kayıplar verdirdi. Ama bu arada, Sadrazam Yemişçi Haşan Paşa’yı İstolni Belgrad’da yenen Avusturya kuvvetleri de kuşatmaya katıldı. Tiryaki Haşan Paşa, geceleri düzenlediği saldınlar ve savaş hileleriyle zaman kazanarak düşman saldırısını geciktirmeyi başardı. Buna karşılık top atışları sonucunda kale büyük hasar gördü. Aynca OsmanlIların cephane ve yiyeceği azaldı. Kuşatmanın son evresinde durum, iki taraf için de psikolojik savaşa dönüştü. Bu arada Osmanlı ordusunun Zigetvar’a yöneldiği haberini alan Ferdinand, kuşatmayı kaldırarak geri çekilmeye başladı. 17-18 Kasım gecesi kaleden çıkan Osmanlı birlikleri Ferdinand’m ordugâhını ele geçirdi. Osmanlı ordusunun parlak başanlardan uzak kaldığı bir dönemde elde edilen bu sonuç, Osmanlılarca siyasal ve askeri açılardan büyük bir zafer olarak görülmüş, Tiryaki Haşan Paşa vezirlik rütbesiyle ödüllendirilmiştir.

Kanimblan dağoluşumu, yaklaşık 325 milyon yıl önce, Erken Karbonifer Dönemin (Karbonifer Dönem y. 345-280 milyon
75 kaniş
yıl önce) sonlarına doğru Avustralya’nın doğusunda gelişen dağoluşumu olayı. Olay sırasında Tasmanya’dan Cape York’a kadar uzanan geniş bir kuşak üzerinde yükselme ve başkalaşım süreçleri gerçekleşmiştir. Kanimblan dağoluşumu, Tasmanya çöküntüsünü etkileyen en şiddetli dağoluşumu süreciydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.