Kanada parlamentosu Çin’in Müslüman azınlıklara soykırım yaptığını söyledi

Kanadalı milletvekilleri, Çin’i Sincan’ın batı bölgesindeki Müslüman azınlıklara karşı soykırım yapmakla suçlayan ve iki ülke arasındaki bağları daha da geren bağlayıcı olmayan bir önergeyi ezici bir çoğunlukla onayladılar .

Liberal Başbakan Justin Trudeau ve Kabine Pazartesi günkü oylamada çekimser kalmasına karşın, muhalefetteki Muhafazakar Parti tarafından getirilen önergeye – katılan birçok Liberal de dahil olmak üzere – milletvekillerinin çoğunluğu destek oyu verdi.
“Çin Halk Cumhuriyeti tarafından şu anda Uygurlara ve diğer Türki Müslümanlara karşı bir soykırım yapıldığını” kabul eden önergede, Uluslararası Olimpiyat Komitesine 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının Pekin’den taşınması çağrısı da yapılıyor .
Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, son yıllarda Çin hükümeti tarafından Sincan’daki toplu gözaltı merkezlerinde Müslüman azınlıklardan 2 milyon kadar kişinin gözaltına alınmış olabileceğini tahmin ediyor. Eski tutuklular beyin yıkama, fiziksel taciz ve hatta zorla kısırlaştırmaya maruz kaldıklarını iddia ettiler .
Önergenin şimdi Trudeau hükümetine Çin konusundaki duruşunu sertleştirmesi için baskı yapması muhtemeldir . Kanada’nın Huawei’nin Finans Direktörü Meng Wanzhou’yu ABD adına tutuklamasının yanı sıra Çin’in Kanadalı Michael Kovrig ve Michael Spavor’u casusluk iddiasıyla tutuklamasının ardından , iki ülke arasındaki diplomatik gerginlikler son yıllarda arttı .
Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, “Kanada Hükümeti adına” resmen çekimser olarak, parlamentodaki oylamaya katılan tek kabine bakanıydı.

Parlamento oylamasına öncülük eden muhalefet lideri Erin O’Toole, Trudeau hükümetini sembolik olsa da hükümet politikası haline gelmeyecek olan kararlılığı desteklemeye çağırdı. O’Toole Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Justin Trudeau ve Liberal hükümetin Çin Komünist Partisinin korkunç davranışına soykırım demeyi reddetmeye devam etmesi utanç verici” dedi.
Parlamento oylaması aynı zamanda Kanada’yı, insan hakları ihlalleri iddiaları nedeniyle Pekin’in 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarından çıkarılması çağrılarını yarı resmi olarak destekleyen ilk ülke yapıyor. 100’den fazla insan hakları örgütü , önümüzdeki yıl Şubat ayında gerçekleştirilecek olan yaklaşan Oyunların siyasi boykotunu savunmak için bir araya geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*