kampçılık

kampçılık

kampçılık

kampçılık, çoğunlukla çadırda konaklayarak gerçekleştirilen, eğlence ve spor amaçlı açık hava etkinliği. Kimi zaman çadır yerine, bu amaç için özel olarak hazırlanmış karavan gibi araçlar da kullanılabilir. Gözü-pek kişilerin bir tür doğaya dönme uğraşı olarak gelişen kampçılık, artık ailelerin de ilgi gösterdiği bir tatil biçimine dönüşmüştür.

Dinlenme amaçlı modem kampçılığın kurucusu, Cycle and Camp (1898; Bisiklet ve Kamp) ile Campers Handbook (1908; Kampçıların Elkitabı) adlı kitapların yazarı Thomas Hiram Holding’dir. Holding 1901’de ilk kampçılık kulübü olan Bisiklet Kampçıları Derneği’ni kurdu. Güney Kutbu kâşifi Kaptan Robert Falçon Scott ise 1909’da Büyük Britanya ve İrlanda Kampçılık Kulübü’nün ilk başkam oldu.

1932’de başlatılan girişimlerle Uluslararası Kampçılık ve Karavancılık Federasyonu (FICC) kurulduktan sonra 1933’te ilk uluslararası kamp ve kongre düzenlendi. Bu tarihten sonra her yıl (II. Dünya Savaşı yılları dışında) düzenlenen bu toplantı, günümüzde Uluslararası Toplantı adıyla bilinmektedir.

Kampen, Hollanda’nın ortakuzey kesimindeki Overijssel ilinde (provincie) belediye (gemeente) ve liman. IJssel Irmağı kıyısında, ırmağın Ketel Gölüne (Ketelmeer) döküldüğü noktanın yakınlarında yer alır. Adı kayıtlara ilk kez 1227’de geçen ve Hansa Birliği’nin üyesi olan Kampen, 16. yüzyılda

erini Amsterdam’a bırakana değin önemli

ir ticaret merkeziydi. 19. yüzyılda sanayinin gelişmesi, 1942 ve 1957’de de IJssel Gölünden kazanılan toprakların tanma açılmasıyla ekonomisi yeniden canlandı. Günümüzde bir garnizon merkezi ve demiryolu kavşağı olan kentte mine işçiliği yapılır ve puro üretilir. Tarihsel yapılan arasında, 1543’teki bir yangından sonra onanlan eski belediye binası ve Schepenzaal, 14. ve 16. yüzyıllardan kalma Bovenkerk (St. Nicolaas Kilisesi) ile Buitenkerk (Meryem Ana Kilisesi) ve ortaçağ üslubundaki üç kuleli giriş kapısı (Koornmarktspoort, Cellebroeders-poort ve Broederspoort) sayılabilir; Broe-derspoort günümüzde müzeye dönüştürülmüştür. Kampen’de Hollanda Reform Kili-sesi’ne bağlı iki ilahiyat okulu vardır. Nüfus (1989 tah.) 32.769.

Kâmpfer, Engelbert (d. 16 Eylül 1651, Lemgo, Vestfalya -, ö. 2 Kasım 1716, Lieme), 17. yüzyılın İran ve Japonya top-lumlanna ilişkin değerli bilgiler sağlayan Alman gezgin.

Uppsala’da (İsveç) Rusya ve İran’a giden bir ticaret heyetine katıldı. Daha sonra Batavia’ya (bugün Cakarta) gitti ve 1690’da, bir Felemenk ticaret heyetiyle birlikte oradan Japonya’ya geçti. İki yıldan çok kaldığı bu ülkede, kendinden önceki Avrupalılann gitmediği pek çok yeri dolaşarak bilgi topladı. 1694’te Avrupa’ya döndü. Japonya izlenimleri ölümünden sonra The History of Japan (1727; Japonya’nın Tarihi) adıyla İngilizce yayımlandı. Özgün Alman-
ca metin ise Latince, Felemenkçe ve Fransızca çevirilerinden sonra, 1777-79 arasında Geschichte und Beschreibung von Japan (Japonya’nın Tarihi ve Betimlenmesi) başlığıyla basıldı. Kâmpfer’in elyazmalan Londra’daki British Museum’da bulunmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.