Kafein Nedir ,Etkileri Nelerdir,Zararı Nasıl olur?

Kafein Nedir ,Etkileri Nelerdir,Zararı Nasıl olur?

Kafein nedir ve etkileri nelerdir soruları çok soruluyor. Bu madde nelerde bulunur, zararları var mıdır, ne işe yarar cevapları

1

Günlük hayatta sıklıkla tüketmekte olduğumuz kafein hakkında bilinmeyen birçok gerçek var. Kafein nelerde bulunur sorusuna çay, kahve ve asitli içeceklerde cevabı veriliyor. Kafein zararları hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sayısı her gün artıyor çünkü çay kahve gibi içecekler toplumumuzda sıklıkla tüketiliyor. Kafein nedir sorusuna cevap arayanlar için bu madde hakkında bilinmeyenler ile ilgili tüm detaylar Ajanshaber.com’da. Bilinmeyen ve çoğu kişi tarafından merak edilen kafein etkileri haberimizde yer alıyor. Vücudumuza aldığımız kafein ne işe yarar sorusunun cevabı Ajanshaber.com’da.

KAFEİN NEDİR, ETKİLERİ VE NELERDE BULUNUR

Çay, kahve, asitli içecekler ve kakao gibi ürünlerde bulunan kafein uyarıcı bir maddedir. Kafein maddesinin insan sağlığına etkileri yıllardır üzerinde çalışılan bir konudur. Bunun en önemli nedeni kafein tüketiminin giderek artmasıdır. Yapılan araştırmaların sonucuna göre, kafein kadınlarda daha etkili oluyor. Özellikle gebe ve kalsiyum eksikliği olan kadınlarda kafein uyaranının etkileri daha çarpıcı oluyor. Kafein, dünya üzerindeki 60’dan fazla bitki türünün meyvesinde, tohumlarında ya da yapraklarında bulunan doğal bir maddedir. Bu bitkilerden yapılan yiyecek ya da içeceklerde de doğal olarak bulunur. Ancak, tat vermek için özellikle yiyeceklere ve içeceklere katıldığı ya da etkilerini arttırmak için ilaçlara eklendiği de oluyor. Kafein en çok da hazır kahvede, çayda, kolada ve çikolata da bulunuyor. Gün içinde miktarı 2-3 fincan kahve ile 250-300 mg kafein tüketilir.

KAFEİN ZARARLARI VE NE İŞE YARAR

Kafeinin en iyi bilinen etkisi, uyarıcı özelliğidir. Bu da çok sık kullanıldığı zaman bağımlılık yaratmasına neden olur. İnsanın uyması, beyinde üretilen adenozinle ilişkili. Adenozin, sinir hücrelerinin etkinliğini zayıflatıyor ve kan damarlarını genişleterek uykudayken daha fazla oksijen alınmasını sağlıyor. Kafein alındığında ise, sinir hücreleri kafeini adenozin olarak algılıyor. Ancak adenozinin yaptığı gibi hücrelerin etkinliğini yavaşlatmıyor. Adenozin reseptörlerine bağlanarak, bloke ediliyor ve böylece hücrelerin etkinliği yavaşlamak yerine artıyor. Kafeinin beyindeki kan damarlarını da daralttığı da son yapılan araştırmalarla saptanmış oldu. Bu sebeple bazı baş ağrısı için kullanılan ağrı kesicilerde de kafein bulunuyor. Kafein etkisi ile beyindeki nöronların etkisinin artması da, adrenalin hormonunun artmasıyla sonuçlanıyor ve buna bağlı olarak gözbebekleri büyüyor, kalp daha hızlı atmaya başlıyor, kaslar kasılıyor.

Kahvenizi Sütlü İçin

Öte yandan kafeinin kanser riskini arttırdığına yönelik kesin bulgular yok. Ancak, kalsiyum eksikliğine yol açtığı biliniyor. Çünkü kafein, çeşitli vitaminlerin, kalsiyum ve demir gibi kimi minerallerin emilimi engelleniyor kalsiyum depolanmasını olumsuz etkiliyor. Bu da kemik yoğunluğunu azaltacağı, yani sonuçta kemik erimesiyle karşı karşıya kalınacağı kuşkusu uyandırıyor. Özellikle yetişkinler için tehlikeli görünen bu etkinin de çok sorun yaratmayacağı, son zamanlarda yapılan araştırmaların bir sonucu. Bunu önlemenin en kolay yolu, günde en azından 1 barda süt içerek, gerekli kalsiyumm alabilir ve kafeinin bu olumsuz etkisini önleyebilirsiniz. Bunu yanında kahvenizi sütlü içmek de bir çözüm gibi görünüyor.

 

Kaynak: AjansHaber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*