KADINLARA BİLGİLER

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

1. Pilavın tane tane olması için:

Pilav tenceresinin içine pişirme sırasında incecik bir dilim limon koyun.

2. Domatesi kolay soymak için:

Domatesi soymadan önce sıcak su ile yıkarsanız çok daha kolay soyulur.

3. Hazır çorbalara lezzet katmak için:

Hazır çorbalara lezzet katmak için, içine nane, pulbiber gibi baharatlar ekleyin, son olarak üzerine kızdırılmış yağ gezdirin.

4. Lezzetli makarna için:

Makarnanızın daha hafif ve lezzetli olması için, haşlarken tencerenin içine çok az süt katın.

5. Patates püresine lezzet katmak için:

Patates püresinin çok daha lezzetli olması içine içine süt katabilirsiniz.

6. Muzun çabuk bozulmaması için:

Muzun bozulmaması için salkım yerine, tek tek ayırarak dolapta saklayın.

7. Yemeğin taşmaması için:

Tencerenin ağzın kısmına zeytinyağ sürerseniz, yemeğin taşmasını engellemiş olursunuz.

8. Soğan doğrarken gözlerinizin yanmaması için:

Kesme tahtasına biraz sirke serptikten sonra soğan doğrarsanız gözleriniz yanmayacaktır.

9. Kuru Fasulye pişirmek için:

Kuru fasulye pişirmek için bir gece önceden fasulyenizi ıslatmanıza gerek yok. Fasulyenizi bir taşım kaynattıktan sonra, 2 saat bekletin. Fasulyeniz pişirlmeye hazır…

10. Dibi tutan yemekler için:

Yemeğin dibi tutmuşsa, lavabonun içini su ile doldurun ve tencerenin kapağını açmadan tencereyi lavabonun içine koyun. 15 dakika bekledikten sonra yemeğinizi başka bir kaba alın. Bu işlem yemeğin yanık tadını alacaktır.

Ezilmiş Halılar

Halılarınızın ezilmiş yerlerini düzletmek için, ıslak bir bezle ılık ütüyü bu ezilmiş yerlerin üzerinde gezdirin. bu işlemi yaparken ütüyü çok fazla bastırmamaya çalışın. Ezilmiş olan kısımların dikleştiğini göreceksiniz. Gerekirse biraz da fırçalayabilirsiniz.

Çiçekleriniz Bozuluyorsa

Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller, böceğin hastalanıp ölmesini sağlar.

Koltukların Tozunu Alırken

Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın. Tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacaından hem oda tozlanmaz, hem de eşyalarınız tertemiz olur.

Güvelerden Kurtulmak İçin

Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği

Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

Paslı Eşyalar

Makas ve bıçaklardaki pas lekesini çıkarmak için en iyi çare gazdır. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin. Sonra da yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın.

Kahve Dökülürse

Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

Çivi Çakmak İçin

Duvara büyük çivileri çakmak hiç de kolay değildir. İnsanı oldukça uğraştırır ve sıvanın dökülmesine de neden olabilir. Bunu önlemek için çiviyi çakmadan önce sabuna bulayın. Böylece çivi duvara kolayca girer.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.