Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Joseph Haydn

Joseph Haydn

1

AvusturyalI besteci (Rohrau an der Eeitha 1732-Viyana1809). Viyana katedrali korosunda çalışan Joseph Haydn, Porpora’dan beste dersleri alıp, 1761 ‘de Ester­hazy prenslerinin müzik yönetmenliğine atandı. Daha sonra (1790) Viyana’ya yerleşti ve Londra’ya birkaç yolculuk yaptı. Piyano için 68 sonat, 80 kadar dörtlü, 104 senfoni (günümüze yalnızca 70’i kaldı; başlıcaları: Paris Senfonisi, Londra Senfonisi, Av, Vedalaşma, Oyuncaklar), birçok oratoryo (Yaratılış, 1789; Mevsim­ler, 1801; vb.), 14 missa, 64 üçlü, 20 piyano konçerto­su, çeşitli çalgılar için 34 konçerto,bir arp sonatı,7 marş, 24 opera, vb. besteledi.

Çalgı müziği alanında sonatın biçiminin belirlenme­sine ve klasik orkestranın oluşmasına büyük katkısı olan Haydn, Mozart ve Beethoven’i etkilemiş, bu arada kendisi de, son senfonilerinde Mozart’tan etkilenmiştir.

Klasik dönemin başlıca bestecilerinden Joseph Haydn’ın bakır üstüne yapıtlarının çoğunu Esterhazy prenslerinin müzik yönetmeniyken (1761-1790) ve dörtlükleriyle Mozart ve Beethoven’i

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.