Japonya’dan son 30 yılın en büyük halka arzı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Japonya’dan son 30 yılın en büyük halka arzı1

Japonya’da 11 milyar dolarlık halka arza hazırlanan posta teşkilatı, 30 yılın en büyük kamu hisse satışı olacak.

Japonya’nın başlıca kamu şirketlerinden posta teşkilatı işletmecisi Japan Post Holdings, bankacılık ve sigorta şirketlerinin yanı sıra holding şirketinin kendisini 4 Kasım’da halka arz etmeye hazırlanıyor. Üçlü halka arz, ülkede yaklaşık 30 yılın en büyük kamu halka arzını oluşturacak.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların verdiği bilgiye göre Japonya hükümeti en az 1.3 trilyon yen, yani 11 milyar dolar tutarında hisse halka arz etmeyi hedefliyor.

Japon hükümeti, 2011 yılındaki deprem ve tsunamiden etkilenen bölgelerin yeniden inşasını finanse etmek için gelecek 4-6 yıl içinde üç dilimde yapılacak kamu şirketi halka arzlarıyla yaklaşık 4 trilyon yen gelir elde etmek istiyor.

Üzerinde yaklaşık 10 yıldır çalışılan Japan Post Holdings’in halka arzı, Başbakan Shinzo Abe’nin büyük kamu kurumlarının varlıklarından faydalanarak Japonya’yı 20 yıldır devam eden deflasyon ve yavaş büyüme sarmalından kurtarma planının bir parçasını oluşturuyor.

Halka arz aynı zamanda hükümetin, Abe’nin başbakan olduğu Aralık 2012’den bu yana iki katına çıkan Tokyo borsasındaki fiyatlardan yararlanarak kamu borç yükünü azaltacak gelir yaratmaya çalışacağını gösteriyor.

Japan Post Holdings kendi halka arzının yanı sıra Japan Post Bank ve Japan Post Insurance şirketlerinin halka arz için Tokyo borsasına Haziran ayında başvurmuştu. Kaynaklar halka arza onayın 10 Eylül verilmesinin beklendiğini belirttiler.

Halka arz 1987 yılında yapılan Nippon Telegraph and Telephone Corp’un 2.4 trilyon yenlik özelleştirmesinden bu yana yapılan en büyük özelleştirme olacak.

Japan Post hisselerinin sahibi maliye bakanlığı şirketin değerinin 7 ile 8 trilyon yen arasında olduğunu tahmin ediyor. Şirketin net aktif değeri Mart ayı sonunda 15.3 trilyon yendi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.