Japon Nissan, Türkiye’de Büyümek İçin Tüm Hamlelerini Art Arda Yapıyor

Renault’un Türkiye’deki gücü Japon ortağı Nissan’ı da harekete geçirdi. Nissan Türkiye’nin Genel Müdürü Sinan Özkök “2 yıl içinde 40 bin araç satarsak yatırım kaçınılmaz.” dedi.

2010 yılında  Paris‘te yaptığı açıklamada,  Nissan‘ın  Türkiye‘deki pazar payından memnun olmadığını belirten Renault-Nissan İttifakı’nın CEO’su Carlos
Ghosn,  Renault‘nun başarısını örnek göstererek,  Türkiye‘de  Nissan‘ın büyümesi için üretim yapmasının kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Bir yıl sonra  Türkiye‘de  Renault‘un ardından  Nissan‘la yatırım yapma fikrinden vazgeçmediklerini yineleyen Ghosn, “Ben  Türkiye‘de  Nissan yatırımı istiyorum ama yatırımı proje aşamasına geçirmek biraz zaman alabilir” açıklamasını yapmıştı. Carlos Ghosn’in bu açıklamasının ardından  Türkiye‘de  Renault‘un ortağı olan Oyak Grubu çalışmalara başlamış, Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar ise “Arsa liman hazır, gelin ortaklaşa  Nissan fabrikası da kuralım” çağrısı yapmıştı. Oyak Grubu, her ortamda bu çağrısını yinelemişti.

TÜRKİYE HAKLARINI ALDI

Türkiye’yi uzun süredir radarına alan  Nissan, bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz yıl  Türkiye‘deki faaliyetlerini doğrudan kendisi yürütme kararı aldı. 1993’ten bu yana markanın  Türkiye distribütörü olan Sumitomo Corporation’daki yüzde 99’luk hisselerini satın alan  Nissan,  Türkiye‘ye verdiği önemi de göstermiş oldu. Zaten  Nissan‘ın Ortadoğu Bölgesi Genel Müdürü Samir Cherfan, “Hisse devri anlaşması  Nissan Motor’un dünyanın en büyük 20 otomotiv pazarı arasında yer alan  Türkiye‘de büyüme stratejine ilişkin çok önemli bir kilometre taşı. Bugün  Nissan Motor’un  Türkiye‘deki işleri açısından yeni bir dönemin başlangıcı. Yaptığımız bu yatırım, pazardaki iddialı büyüme kararlılığımızın göstergesi” açıklamasını yaptı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise  Nissan  Türkiye‘nin Genel Müdürlük görevine 6 yılı  Fransa‘da olmak üzere 22 yıl  Renault‘da çalışan Sinan Özkök’ün atandığı duyuruldu. Şimdi bu gelişmelerin hepsini üst üste koyduğumuzda,  Nissan‘ın  Türkiye‘de büyümek istediği, bunun içinde yatırım yapmasının kaçınılmaz olduğu çok net ortaya çıkıyor.

4 YILDA 2 KAT BÜYÜME

Peki bu konuda Sinan Özkök ne düşünüyor? Özkök,  Nissan‘ın 2015 yılında pazarın çok üstünde büyüyerek 26 bin adetlik satışı aşıp rekor kırdığını hatırlatarak, “Biz geçtiğimiz yıla kadar elimizdeki ürün gamıyla (5 model) pazarın sadece yüzde 15’ine hitap ediyorduk. Ama buna rağmen her yıl pazarın üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Bu yıl önce yeni Navara’yı satışa sunduk ardından temmuz ayında ise orta sınıftaki yeni hatchback modelimiz Pulsar’ı pazara sunarak yıl sonunda 30 bin adetlik satışı aşmayı planladık. Bu modellerle toplam pazarın yüzde 25’ine hitap ediyor olacağız. 2017 yılında 35 bin, 2018 yılında ise 40 bin adetlik satış hedefliyoruz ki bu kadar az modelle bence çok önemli bir başarı. 2014’te toplam satışımızın 19 bin olduğu düşünülürse 4 yılda 2 kattan fazla büyüyeceğiz” dedi.  Nissan‘ın  Türkiye‘de üretim yapması hakkında ise şu an birşey söylemek için erken olduğunu kaydeden Özkök, “İç pazarda ne kadar büyürsek, üretim şansı o kadar artar. Benim önceliğim iç pazarı büyütmek. Bu olursa, yatırımın gelmesi kaçınılmaz” yorumunu yaptı.  Nissan‘ın  Türkiye‘de daha da büyümesi için sedan sıfınında bir araca da ihtiyacı olacağını kaydeden Özkök bunun da eğer  Türkiye‘de üretilmesi halinde satış rakamlarının hayal edemeyecekleri seviyeye gelebileceğini belirtti.

JAPONLAR ONA FARNSIZ KALMADI

Fransız  Renault‘un global ortağı olan  Japon  Nissan‘ın  Türkiye‘de Genel Müdürlüğüne 7 ay önce atanan Sinan Özkök, sektörün başarılı isimlerinden biri. Saint Benoit Lisesi’nin ardından İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Sinan Özkök, iş hayatına 1993 yılında OYAK  Renault‘da başladı. 2001 yılında  Renault‘nun  Fransa‘daki Merkezi’ne atanan, önce Stratejik Planlama ardından da Ticari Direktörlük görevlerinde bulunduktan sonra 2007’den  Türkiye‘ye dönen Özkök, 7 ay önceye kadar  Renault Mais’te  Renault ve  Dacia markalarının Satış ve Şebeke Direktörlüğü görevini sürdürüyordu.

Renault’un global ortağı olan  Japon  Nissan, geçtiğimiz yıl  Türkiye‘deki distribütörlük faaliyetlerini yürüten Sumitomo Corporation’ın hisselerini devraldıktan sonra Özkök için yeni bir dönem başladı. 22 yıllık  Renaulttecrübesinin ardından kendi isteğiyle  Nissan‘ın Genel Müdürü olduğunu aktaran Sinan Özkök, “Bu görevi hem Japonlar hem Fransızlar çok istiyordu. Ama benim 6 yılı  Fransa‘da olmak üzere 22 yıllık  Renault tecrübem öne çıkmamı sağladı. Özellikle Fransızlar oylarını benden yana kullandılar. O dönem  Renault‘dan bir çok ülkenin başına geçmem için teklifler gelmişti ama benim hep tercihim  Türkiye oldu. Ben  Türkiye‘de kalıp başarılı olmak, ülkem için katma değer yaratmak istiyorum. Yarın öbürgün daha üst bir pozisyon teklif edilirse yine önceliğim  Türkiye olur” diye konuşuyor.

PULSAR TEMMUZDA TÜRKİYE’YE GELİYOR

Sinan Özkök, yılda 4 bin adetlik satış hedefledikleri yeni Navara’nın ardından temmuz ayında kompakt hatchback sınıfında markanın bayrağını dalgalandıracak Pulsar’ı satışa sunacaklarını belirterek, “Bu yıl 2 bin adetlik bir satış hedefliyoruz. Tam yılda 4 bin adetlik satışa ulaşabiliriz. Biz Pulsar’la filo kiralamada da yer alacağımıza inanıyorum” dedi.  Opel  Astra,  Volkswagen Golf ve  Ford Focus gibi rakiplerin karşısına çıkacak Pulsar, Xtronic otomatik şanzımana sahip.

Tasarımında, Qashqai, Note, X-Trail gibi yeni nesil  Nissan modellerinden izler taşıyan Pulsar özellikle ön tasarımıyla şık gözüküyor. Oldukça kaslı gözüken ve arkaya doğru hatlarını belirginleştiren Pulsar, kaslı kaputuyla tasarım detaylarına ilgi duyanları kendine çekecek gibi. LED farlar tasarım kadar enerji tasarrufu konusunda da yüzde 50’lik payla dikkat çekiyor. Güvenlik konusunda,  NissanGüvenlik Kalkanı, acil fren desteği, hareketli nesne sensörü, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarıcılarıyla geniş bir donanım sunacak olan Pulsar, güvenlik ekipmanlarıyla da rakipleriyle baş edecek gibi.  Japon markanın İspanya-Barselona’da üretilen ve kompakt hatchback sınıfında yer alan Pulsar,  İngiltere‘de giriş donanım seviyesi olan 115 HP’lik 1.2 litre DIG-T motor ve manuel şanzıman kombinasyonuyla 15 bin 995 pound fiyattan satışa sunuldu.  Türkiye‘de de fiyatının 60 bin TL civarında olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.