İzmir’de Suriyeli hareketliliği

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

İzmir’de Suriyeli hareketliliği30749857

İzmir hareketli günler geçiriyor… Kentteki Suriyeli nüfusu son birkaç günde arttı. Durum üzerine AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay dün İzmir’e gelip vali Mustafa Toprak ile görüştü. Bugün ise İzmir Enternasyonel Fuarı’na sayılı günler kala Suriyeliler fuar alanın çevresinde konaklamaya başladı. Özel güvenlik görevlileri elinde bavul olan Suriyelilerin fuar alanına girişine izin vermiyor.

Yabancı ülkeden çok sayıda katılımcı ve konuğun geleceği 28 Ağustos’ta açılacak fuar alanında kalan sığınmacılara karşı önlemler alınmaya başlandı. Daha bir hafta öncesine kadar Kültürpark’ta, Basmane kapısına yakın yeşil alanlar üzerinde çoluk çocuk barınan yüzlerce Suriyeli sığınmacının büyük bölümü dışarı çıkarıldı.

Özel güvenlik görevlileri halka açık ve ücretsiz olan Kültürpark’a, elinde çanta, bavul, poşet bulunan Suriyeliler’in girmesine izin vermiyor. İçeri giriş için bu önlemler alınırken, Kültürpark’ın önü ve çevresinde ise yüzlerce Suriyeli barınıyor.

Fuar çevresindeki otellerin Suriyeliler tarafından doldurulması ise fuar döneminde konaklama sıkıntısı yaşanacağı endişesinin artmasına neden oldu.

Fuar kapısı ve çevresinde sabahlayan, günün 24 saatini burada geçiren Suriyelilerin oluşturduğu yürek sızlatan tablonun da İzmir’in markası uluslararası fuara zarar verebileceği tartışmaları başgösterdi. Gerekli önlemlerin şimdiden alınması gerektiği belirtildi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.