İzmir Valisi’nin Suriyeli İsyanı: Burası Kamp Alanı Değil

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Suriyeli mültecilerin Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de kentin her köşesinde yer almaları ve sokaklarda yaşamaları tartışılırken, İzmir Valisi Mustafa Toprak, bu durumla ilgili olarak yeni tedbirlerin alınacağı ve aynı zamanda yasadışı yollarla insan kaçakçılığı yapan çetelere karşı operasyonların devam edeceğini söyledi.

“BU İŞLER KONTROLLÜ OLMALI”

Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle önemli bir geçiş noktasında bulunduğunu vurgulayan Vali Toprak, göçmenlerin kıyı kentlerinden çok sınırdaki kentlerde kontrollü bir şekilde yaşamalarının sağlanması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“67 BİN 900 KİŞİ KAYITLI”

“Biz başından beri Suriye’den İzmir’e gelen Suriyeli misafirlerimizin buruda konumlarıyla ilgili tüm güvenlik birimlerimiz ve Göç İdaresi Müdürlüğü’de dahil olmak üzere çadır kentleri yapan AFAD’la çalışmalarımızı yürütüyoruz. İzmir’de de bakanlığımızın talimatı çerçevesinde geçici tanıma belgesi düzenlenen bugün itibariyle 67 bin 900 kişi kayıt altında.

“BURASI KAMP ALANI DEĞİL”

İzmir bir çadırkent alanı, kamp alanı yerleşme alanı değil. Bu konudaki tedbirlerin alındığı, altyapının oluşturulduğu sınırdaki kentlerde bu alanların oluşturulduğunu söyledik. Ama buraya gelen insanların da buranın altyapısına uygun bir şekilde olumsuz görüntülere sonuç çıkarmadan birtakım adli olaylara gitmeden, yaşamalarını sağlamak gibi bir yaklaşımımız var.”


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.