İşte konut fiyatlarındaki değişim

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

İşte konut fiyatlarındaki değişim1

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın desteğiyle Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Temmuz Raporu yayımlandı.
Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” kapsamındaki yeni konut fiyatlarında, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,19, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,87 artış meydana geldi.
GİRESUN’DA KONUTLAR UCUZLADI
Aynı dönemde, raporda yer alan ve 30 büyük şehrin de içinde olduğu 62 ili kapsayan “Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi”nde, aylık yüzde 1,26, yıllık da yüzde 16,47 artış gerçekleşti. Çanakkale, metrekare başına yüzde 2,02 değer artışıyla temmuz 2015’te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Giresun ise yüzde 1,43 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.
KİRALARIN EN ÇOK YÜKSELDİĞİ İL SİVAS
“Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi”nde ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,08, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,10 artış kaydedildi. Aylık bazda bakıldığında Sivas, metrekare başına yüzde 2 değer artışıyla kiraların en çok yükseldiği, Bilecik ise yüzde 2 düşüşle konut kira değerinin en çok azaldığı şehir olarak kayıtlara geçti.
Yeni konut satış fiyatları temmuzda bir önceki aya göre, 1+1 ile 3+1 dairelerde yüzde 0,19 artarken, 2+1 dairelerde yüzde 0,18 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0,21 yükseldi. Söz konusu dönemde endeks, 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,20, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,19, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,18, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,19, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 artış kaydetti.
Açıklamada görüşlerine yer verilen GYODER Başkanı Aziz Torun, Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin hem aylık hem de yıllık bazda yükseldiğine işaret ederek, “Temmuz ayındaki fiyat artış oranı, son 5 ayın en düşük artış oranı olarak dikkati çekmekte olup, yine son 5 aydaki artışların bir önceki aya kıyasla daha düşük oranda gerçekleştiği gözlemlenmiştir” ifadesini kullandı.
Aziz Torun, tüketicilerin ağırlıklı olarak devam eden konutlar yerine bitmiş konutları tercih ettiğini belirterek, bireysel yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen konut satışlarının da nispeten gerilediğini dile getirdi.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.