Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İstanbul Ticaret Odası’nda Toshiba krizi!

Haber |İstanbul Ticaret Odası’nda Toshiba krizi! | Haberhaber

 

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) Toshiba krizi çıktı. Yılbaşında 257 meclis üyesine değeri 3 bin TL’yi bulan Toshiba marka laptop hediye eden kurumda üyeler kazan kaldırdı.
Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre Odanın kendilerinden zorunlu olarak toplanan aidatları lüks harcamalar ve seyahatler için kullandığını ifade eden çok sayıda üye, Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e imzalı dilekçeyle şikâyette bulundu.
Kapılaçarşı esnafının başını çektiği grup, kendilerinden alınan zorunlu aidat uygulamasının da kaldırılmasını istedi. 257 üyeye hediye edilen laptopların değerinin ise 600 bin TL’yi aştığı ifade edildi. Hediye laptop iş dünyasının da gündemine girdi.
Yüksek maliyetli hediye uygulamasının kabul edilemez olduğunu ifade eden İstanbul Gemi İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayraktar, esnaftan KOBİ’den zorla toplanan aidatların yanlış yerlere harcandığını söyledi. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:
“Hediye laptoplara tahminen 600 bin ila 1 milyon lira arasında ödeme yapıldığı ifade ediliyor. Meclis üyelerinin böyle bir ihtiyacı mı vardı? Bu bilgisayarlar neden ve niçin hediye edildi. Sadece bu konuda değil. İş seyahati diye turistlik geziler düzenleniyor. Serbest piyasa ekonomisine yakışmayan zorunlu aidat uygulamasının kalkmasını istiyoruz.”
ŞİRKETLERİ BIKTIRDILAR

İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde zorunlu aidat uygulamasının kaldırılması gerektiğini söyledi. Mete, “TOBB’un ve odaların milyarlarca doları olduğu ifade ediliyor. Bu paralar Türkiye’deki esnaftan zorla alınıyor. Odadaki her işlem için de para kesiliyor. Şirketler artık bıktı” dedi.
ESNAFA AİDAT HACZİ

Zorunlu aidatlara bir başka isyan da Eminönü’nde iflas eden bir tuhafiyeciden geldi. Kendisine 2.500 TL’lik oda aidatı için haciz geldiğini anlatan A.H, “Vergi borçlarımızı kapadık. Ama İTO’ya aidat borcum bulunuyormuş. Bizden haciz yoluyla tahsil ettiler” dedi.
ANAYASADA DÜZENLEME

TOBB’un Türkiye’deki 1.3 milyon üyesinden topladığı milyarlarca liralık aidatların resmi dayanağını 1982 Anayasası oluşturuyor. Anayasasının 135’inci maddesinde, meslek örgütlerine zorunlu üyelik şartı bulunuyor. KOBİ’ler, yeni anayasada bu şartın kaldırılmasını talep ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.