İslam, cihanı kuşatan bir hayırdır

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

İslam, cihanı kuşatan bir hayırdırislam_kadin

 

Alemlerin Rabbine hamdolsun. Onun mücadele ve takvada örnek Resulüne (s.a.v.) salât ve selam olsun. Başta davanın ilkleri olan ashabına ve bu davaya hizmet etmiş ve eden tüm kardeşlerimize selam olsun.

Tarih boyunca peygamberlerle mücadele eden, vahye değil nefsine ve aklına uyan insanlar Allah’tan (c.c.) bağımsız olmak ve güya özgürlüğe sahip olmak istemiştir. Sonunda özgür olacağına nefsinin kölesi olmuş, gayrı medenî ve kötülüklerle dolu bir toplum meydana getirmişlerdir.

Bugün de insanın Allah’ın (c.c.) yol göstermesine ihtiyacı olmadığını, aklın ve bilimin insana yeterli olacağını iddia eden Batı medeniyetinin insanı ne hale getirdiği açıkça görülmektedir.

İnsanı tanımadan medeniyet esasları ortaya koymaya çalışanlar insanın fıtratını bozmuştur. Kuranın ifadesiyle “en güzel surette yaratılmış olan insanı “aşağılıkların en aşağılığı” haline çevirmiş, insanı kendine ve başkalarına zarar verir hale getirmiştir.

Bilimin görevi insanı medenî yapmak değil, insanın hayatını kolaylaştırmaktır. İnsanı medenî yapacak olan, Allah’ın (c.c.) gönderdiği din ve koyduğu ahlâk ve medeniyet esaslarıdır.

Aslında Batının değerleri tükenmiştir. Vaat ettiği sadece göstermelik demokrasidir. Demokrasinin sonuçları da bugün dünyada görülmekte-
dir. Halkları aldatma aracı olan Demokrasi, baskı ve zorbalıklara karşı olup fikir özgürlüğünü savunur ve günahlara ise sınırsız durarak ölçüyü kaçırmış ve insanı bozmuştur.
Batı medeniyeti insanı Allah’a (c.c.) kulluktan uzaklaştırmış, nefse, ideolojilere ve kula kul yapmış, insanlık şerefinden mahrum etmiş, dünyasını da ahiretini de berbat etmiştir.
İslam medeniyeti, bu medeniyetin verdiği zararları telafi edecek tek medeniyettir. Bu medeniyeti yeniden inşa edecek olanlar da “iyilik fedaileri” dir.

“İyilikte ve Allah’ın (c.c.) sizin iyiliğiniz için koyduğu yasaklarından sakınma hususunda birbirinizle yardımlaşın günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın.” (Maide Suresi; 5/2) Bu ayet-i kerime ile Rabbimiz yeryüzünde fesat, bozgunculuk çıkmaması için mümin kullarına sorumluluk yüklemiştir.

İslam, cihanı kuşatan bir hayırdır. Rabbimiz, müminlerin daima hayra vasıta olmalarını, kardeşlik ve dayanışma duygularını korumalarını istemiştir. Bizler de bu yarışta yerimizi almalı ve İslam medeniyetini çağlardan çağlara taşıyan iyilik fedaileri olmalıyız.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.