Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İsidoros, Miletoslu

İsidoros, Miletoslu

 
i.S. VI. yy’da etkinlik göstermiş Bizanslı mimar. İskenderiye ve İstanbul (üniversitelerinde statik, kinetik ve fizik dersleri veren Miletoslu İsidoros, özellikle Trallesli Anthemios’la birlikte İstanbul’da yakılıp yıkılmış Aya- sofya kilisesini bütünüyle yeni bir plana göre yeniden yapmış (532-537) olmasıyla tanınır (Bk. AYASOFYA). Yapının kubbesi 558’deki depremde çökünce, oğlu ya da yeğeni olan Genç İsidoros tarafından yeniden yapılmıştır.
SİS
Eski Mısır mitolojisinde ana tanrıça ve bereket tanrıçası. Kral-tanrı Osiris’in eşi, Horus’un annesi olduğuna inanılan İsis, başında bir çift sığır boynuzunun çevrelediği güneş diski ya da ay diskiyle canlandırılırdı. Kültü denizciler aracılığıyla hızla yayılıp, eski Yunan-Roma dünyasında özellikleri Demeter ve Aphrodite’ninkilerle birleştirildi ve Pompei’deki !tapınağının da kanıtladığı gibi, Akdeniz havzasının başlıca tanrıçası haline geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.