IŞİD’e karşı Esed ve Kürt ittifakı planında amaç ne?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

IŞİD’e karşı Esed ve Kürt ittifakı planında amaç ne?216081

Rusya lideri Putin, IŞİD’le mücadelede Esed,Bağdat yönetimi ve Kürt güçlerinin ittifakını işaret etti.

ABD’den Esed’e karşı açıklamaların geldiği şu günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılıyla ABD ile Arap ülkelerine kendi IŞİD mücadele planını iletti.

Lavrov’un duyurduğu Putin planına göre; IŞİD karşıtı ittifakın bel kemiği Bağdat, Esad yönetimi ve Kürt güçleri uluslararası destekle ittifak kurmalı.

Bölgede her zaman farklı planları olan iki ülkenin son açıklamalarında ABD, Esed’e karşı bir tavır sergilerken Rusya tam tersi bir tutum içinde. Bir diğer önemli aktör ise Kürtler. Putin’in çağrısında Kürt güçlerinin de IŞİD’e karşı ittifakta yer alması gerektiği ve bunun uluslararası destekle kurulması gerektiği ayrıca dikkat çekiyor.

ABD, ESED’İ GÖZDEN Mİ ÇIKARDI?

OBAMA: GEREKİRSE ESED ORDUSUNU DA VURUN

Peki Putin, IŞİD planı ile neyi amaçlıyor? Esed ve Kürt güçlerinin desteklenmesi ne anlama geliyor?

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Rusya’nın Esed yönetimine karşı çok da olumlu olmadığını dile getirerek İran’ın bu konudaki önemine değindi.

Prof. Dedeoğlu, İran’ın son dönemde Kürt meselesine de sahip çıktığını belirterek, Putin’in IŞİD planı için ‘Bunları destekleyen, söz konusu çerçevenin en tepesinde Rusya’nın olduğunu deşifre eden bir açıklama.” dedi.

“PUTİN’İN ESED’E BAYILDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM AMA…”

Putin’in Esad’a bayıldığını düşünmüyorum ama Rusya ile ilişkilerini sürdürme becerisi gösterdiği için ve İran’la olan ittifakını da bozmadığı için pozisyonu belli. Dolayısıyla Putin’in IŞİD’le mücadele adı altında aynı zamanda Esad ve Rusya’nın bölgedeki etkisini kıracak hamlelere karşı bir atağı söz konusu.

“İRAN 1-2 AYDIR KÜRT MESELESİNE SAHİP ÇIKIYOR”

IŞİD’le mücadelede bölgedeki en etkili devletlerden birisi de İran. Bu çerçevede Esad rejimini destekliyor ve son 1-2
aydır Kürt meselesine de fevkalade sahip çıkan tavrı var. Türkiye’yi de eleştiriyor İran. Bunları destekleyen, söz konusu çerçevenin en tepesinde Rusya’nın olduğunu deşifre eden bir açıklama.

“AMERİKA VE RUSYA ORTADOĞU’DAKİ OYUNCULARI DEVREDEN ÇIKARIYOR”

Ortadoğu’da Rusya’nın varlık göstermediği fikrine çok katılmıyorum. Tam tersine giderek aradaki oyuncuları devreden çıkarma eğiliminde Amerika ile Rusya. İsrail, İran, Türkiye, Lübnan vs. derken denetlenemez bir çatışma ortamına sürüklenmiş vaziyette. Çünkü Suriye ve Irak’ta vekalet savaşları sürüyordu. Bu bir süre sonra ateşin aşağıya çekilmesi sürecini getirdi ve şimdi esas oyuncular sahnede biraz daha fazla görünüyor. Esas oğlanlar.

“PUTİN’DEN ‘ESAS OĞLAN’ ÇIKIŞI”

Putin’in çıkışı esas oğlan olarak sahnedeki pozisyonunu teyit etmekle ilgili. Bu çerçevede İsrail’le ABD’nin Ortadoğu meselelerinde, özellikle de Türkiye ile uzlaşmaz tavrı nedeniyle İsrail’in Rusya’ya yanaştığını biliyoruz. Ortodoks eksenine yaklaşmış vaziyette. Akdeniz’de Yunanistan’la vs. işbirliği yapıyor ancak Amerika’nın buna çok fazla izin vereceği kanaatinde değilim. Bir anda Filistin’de Kudüs’te Batı Şeria’da öyle şeyler olur ki ABD’ye yüzünü çevirmek zorunda kalabilir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.