Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

IŞİD’den Kurtarılan Sincar Hayalet Kente Dönmüş

IŞİD’den Kurtarılan Sincar Hayalet Kente Dönmüşisid-den-kurtarilan-sincar-hayalet-kente-donmus-7877735_x_3616_o

 

Irak’ta Peşmergenin, terör örgütü IŞİD’Den kurtardığı Musul’un Sincar ilçesi hayalet bir kenti andırıyor. Duvar ve araçlardaki çatışma izleri dikkati çekiyor. Hava saldırıları, karşılıklı top atışları ve diğer patlamalar adeta ilçeyi tanınmaz hale getirdi.

TANINMAZ HALDE

Bölgedeki AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, aylardır hava saldırıları ve çatışmaların yaşandığı Sincar ilçesindeki birçok bina kullanılamaz hale geldi. Duvar ve araçlardaki çatışma izleri dikkati çekiyor. Hava saldırıları, karşılıklı top atışları ve diğer patlamalar adeta ilçeyi tanınmaz hale getirdi.

ELEKTRİK VE SU ŞEBEKELERİ ÇALIŞMIYOR

Sığınmacı durumuna düşen yerel halkın evlerine dönüşünün uzun zaman alacağı belirtiliyor. Çatışmaların etkisiyle altyapı tamamen tahrip olan Sincar’da elektrik ve su şebekeleri çalışmıyor.

ÖZEL CİHAZLARLA TARAMA

Bu arada Peşmerge, IŞİD’in çekilmesinin ardından ilçede mayın ve bombalı tuzakları arama-tarama çalışması başlattı. IŞİD, kaybettiği yerleşim yerlerinden çekilirken kamu kurumlarına, evlere, iş yerlerine ve araçlara bombalı tuzaklar kuruyor. Bu nedenle uzman ekipler, ellerindeki özel cihazlarla ilçeyi karış karış tarıyor.

DAĞA SIĞINMIŞLARDI

Musul’un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Sincar ilçesi 3 Ağustos 2014’te DAEŞ’in eline geçmiş, bunun üzerine bölgedeki binlerce Yezidi Kürt, evlerini terk ederek Sincar Dağı’na sığınmıştı. Uzun zaman IŞİD’in kontrolünde olan Sincar, düzenlenen operasyonla 13 Kasım’da Peşmerge güçlerini tarafından kontrol altına alındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.