İran anlaştı, petrol fiyatları düştü

İran anlaştı, petrol fiyatları düştü

iran_anlasti_petrol_fiyatlari_dustu

iran_anlasti_petrol_fiyatlari_dustu

İran ile Batılı ülkelerin yürüttüğü nükleer müzekerelerin olumlu sonuçlanması petrol fiyatlarını bir anda düşürdü.

İran’ın dünyanın süper güçleriyle nükleer program konusunda anlaşması petrol fiyatlarını hızlı düşürdü. Brent petrolün varil fiyatı 3 dolara yakın düştü. Ancak uzmanlar fiyatların daha da düşmesinin vakit alacağını belirtti.
İran’ın BM Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile birlikte Almanya’nın dahil olduğu nükleer program anlaşması petrol fiyatlarını düşürdü. Anlaşmanın çerçevesinde İran’a petrol ambargosunun aynen devamı yer alsa da piyasanın bu anlaşmayı ambargoyu hafifletecek birinci adım olarak görmesi özellikle Brent petrolde düşüşlere yol açtı.
Ortadoğu’daki petrol arzına en hassas verilerden olan ve son aylarda gerilimden beslenerek 110 doların üstünde seyreden Brent petrolde düşüş anlaşmanın açıklanmasından sonra yüzde 2.6’yı buldu. Brent petrol önce 111 dolardan 108.05 dolara kadar geriledi. Ardından kısmen toparlanma yaşayan Brent petrol günlük yüzde 1,18 kayıpla 109.24 dolardan ,işlem görüyor.
DÜŞÜŞÜN SÜRMESİ ZAMAN ALACAK
İran’ın ABD ile birlikte dünyanın diğer süper güçleriyle vardığı anlaşmaya göre petrole yönelik yaptırımlar kalkmıyor. Ancak İran’ın mevcut yaptırımlarla gerçekleştirildiği 4.2 milyar dolarlık ihracatın transferine izin verilecek. Bu da petroldeki düşüşü sınırlayan bir faktör oldu. Uzmanlar önümüzdeki günlerde Brent petrolün 106 ile 109 dolar arasında seyretmesini bekliyor.
Odea Bank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer yakın dönemde Brent petrolde çift haneli rakamların görülmeyeceğini söyledi. Sözer “Anlaşma petrol fiyatlarında ciddi baskı oluştursa da, arz tarafından muhtemel ayarlamaların yapılması ve küresel enerji sektöründeki gelişmeler etkili olacak” diye konuştu.
Reuters’e açıklama yapan Barclays emtia analisti Miswin Mahesh de “Bu anlaşmadan sonra petrolde 3-4 dolar düşüş görebilirdik. Bunu görmedik çünkü henüz piyasaya yeni variller gelmiş değil” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*