Irak Yönetimi: Türkiye’nin Anlaşmayı İmzalamasına Karşıyız

irak-yonetimi-turkiye-nin-anlasmayi-5361754_864_o

Irak Başbakanı Maliki’nin sözcüsü Musavi, “Kürdistan’la boru hattı anlaşması imzalanmasına karşı olduğumuzu Türkiye‘nin Bağdat büyükelçisine bildirdik. Böyle bir anlaşma olursa Bağdat-Ankara ilişkileri ciddi şekilde hasar görür” dedi.

İMZAYA YEŞİL IŞIK YANDIKTAN SONRA GELDİ

AFP, bu sözlerin, şu anda Ankara‘da bulunan Neçirvan Barzani‘nin “gelecek ay boru hattının açılabileceği” yönündeki sözlerinden hemen sonra gelmesine dikkat çekti.

BAŞBAKAN, Bağdat VE ERBİL’İ ZİYARET EDECEK

Dün Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Başbakan Erdoğan, Bağdat ve Erbil’i ziyaret etmeyi planladığını söylemişti. Barzani ile resmi konutta yaklaşık 3 saat görüşen Başbakan Erdoğan Irak’ta hiçbir kesimle ayrım gözetmeksizin görüşeceğini söylerken ayrıca yakın bir zamanda Irak Başbakanı Maliki’yi Türkiye‘de ağırlamayı, bu vesileyle Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısını gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini ifade ettiği kaydetmişti.

ABD: Bağdat‘IN ONAYI OLMADAN DESTEKLEMİYORUZ

Kürdistan ile anlaşması planlanan ve Kuzey Irak petrolünü Türkiye‘ye getirecek olan boru hattı için atılacak imzalar Erbil ziyaretine kalırken yaşanan bu gelişmelerin üzerine, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak federal hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir kesiminden petrol ihracatını desteklemediklerini söyledi.

“ANAYASAL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Psaki, “Bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Irak federal hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir kesiminden petrol ihracını desteklemiyoruz. Irak federal hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimini anayasal bir çözüme varmaya çağırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.