İnternette Zararlı İçeriklere Dikkat!!

İnternette Zararlı İçeriklere Dikkat!!Ekran Alıntısı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), “Uyar-Kaldır” yöntemiyle internetten zararlı içerikleri kaldırıyor. Yapılan uyarılardan yola çıkılarak, 60 bin üzerinde zararlı içerik internetten kaldırıldı. İlk olarak “www. guvenliweb.org.tr” ve “www.guvenlicocuk. org.tr” internet siteleri aracılığıyla kullanıcıları bilgilendiren TİB, kurduğu “www.ihbar- web.org.tr” adresi üzerinden de suç unsuru taşıyan içeriklere yönelik kullanıcı ihbarlarını değerlendirmeye aldı.
Yaklaşık 3,5 yıldan bu yana 250 binden fazla ihbar ve şikâyet alan TİB, söz konusu başvurular çerçevesinde ilk olarak şikâyete konu içeriklerle ilgili inceleme ve tespit yapıyor. Ardından yasalara aykırılık teşkil eden bölümlerin çıkarılması için ilgili internet sitesinin yönetim ve servis sağlayıcılarına uyarıda bulunuyor. Bu yönteme teknik tabiriyle “Uyar-Kaldır” adı veriliyor.
؛yi Niyetli Görünen Siteler Kullanıcıları Dolandırıyor
İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, Türkiye’de “iyi niyetli, bilgi vermek maksatlı görünen birçok internet sitesinin dolandırıcılık amaçlı yayın yaptığına” işaret ederek, bu sitelerin kullanıcılar için önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi.
Kullanıcıların bu siteleri ziyaret ettiğinde çok sayıda istek dışı mesajla karşılaştığım ve bu sayede fark edilmeden yüklenen yazılımların bilgisayarları adeta “köle”* haline getirdiğini vurgulayan Şen, aynı yöntemle ele geçirilen yüz binlerce bilgisayarın yasa dışı işlemlerde kullanıldığını bildirdi.
Türkiye’de kullanıcıların çok büyük bir kısmının hala internet kafeler üzerinden sanal aleme eriştiğine işaret eden Şen, bu mekanların da güvenli internet erişimine sahip olmaları için Türkiye genelinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Çocukların algı düzeyinin belli bir yaşa kadar gelişmediğini ve bu nedenle internet ortamında bulunan çocukların tamamına yakınının kendilerine yönelik tehditlerin farkına varmadığını anlatan Şen, kimi çocukların da internette geçirdikleri zamanın farkına varamadıklarını vurguladı.
Şen, bu durumun çocukların ailesi ve sosyal çevresi ile iletişimini olumsuz yönde etkilediğini, hatta birçoğunun derslerini ve ödevlerini ihmal ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Asıl sorunlardan biri de çocukların internet ortamında istismara maruz kalmaları. Son günlerde gazete sayfalarına yansıyan haberler ile bu konunun ne derece önemli olduğu gözler önüne seriliyor. Çocuklar internette, gerçek ile sanal kavramları birbirinden ayırt edemiyorlar. Kimi sohbet siteleri veya sosyal paylaşım ağlarında karşılarına çıkan kişilerin verdiği bilgilerin gerçek olup olmadığını sorgulamıyorlar.” AA
*Başkaları tarafından bilgisayarın uzak kontrol edilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.