İnternette ve bilgisayar karşısında sanal bir dayak yemekten kurtaracak, UÇ ALTIN KURAL:

İnternette ve bilgisayar karşısında sanal bir dayak yemekten kurtaracak, UÇ ALTIN KURAL:

Ekran Alıntısı

 

Arama motorlarında yaptığınız sorgulamalarda, kaynağı belirli olmayan haber ve yazıların aslını araştırma ihtiyacı duyuyor musunuz?
İnternette dayak yiyen olmamak için… İnternete hakim olmak için… Bu sorulara samimiyetle cevap bulunuz!
İnternette ve bilgisayar karşısında sanal bir dayak yemekten kurtaracak, UÇ ALTIN KURAL:
si gizlenmiş mesajları (kimden bölümünde ‘bcc’ yazar) doğruca çöpe gönderin. Önemli ve öze hitap eden bilgiye önem verin. E-posta kutunuza bakmak için acele etmeyin. Bazılarına yarım gün sonra cevap verdiniz diye kimse size bozulmaz merak etmeyin. Internet tarayıcınızın güvenlik ayarım en yüksek seviyeye çıkararak gereksiz reklam pencerelerinden kurtulabilirsiniz.
UNUTUN
Işyerinizde bütün gün zaten internette gezindiniz. Eve gider gitmez bilgisayarın başına oturmayın. Yapmayın! Akşamları birkaç saatliğine olsun interneti ve televizyonu unutun, insanoğlu olarak sevmeye ve sevilmeye muhtacız. ‘Hakiki hayat’ta sevdiğiniz bir aileniz, etrafınızda dostlarınız ve arkadaşlarınız, hatta çiçekler ve böcekler var. Kitaplarınız var. Vefalı bir dost, sevgi dolu bir aile ferdi olmak adına, gününüzün bir bölümünde de sanal dünyadan ferâgat edin!
ODAKLANIN
internete girmeden evvel ne konuda araştırma yapacağınızı, hangi işlemleri gerçekleştireceğinizi belirleyin, internete ne için girdiğinizi, açıkça ifade edin kendinize. iki dakikada bir e-postalarınıza bakmak zorunda değilsiniz. Kısaca denize açılmadan önce, hangi balığı tutmak istediğinize karar verin. Okyanusa bir dalalım hele, ne çıkarsa bahtımıza derseniz bir balina tarafından yutulma ihtimaliniz yüksek olur.
FİLTRELEYİN
Elektronik posta kutunuza yağan e-postaları konu başlığına bakıp eleyin.
Sizi, ailenizi, işinizi, sevdiklerinizi gerçekten ilgilendirmeyen mesajları ve sayfaları okumakla vakit kaybetmeyin.
Önemsiz e-postalardan kurtulmak için cevaben abonelik iptali mesajı (unsubscri- be) göndermekten çekinmeyin. Uzun bir sayfa içinde bir cümle arıyorsanız Ctr+F tuşuna basarak kelime aratın, bütün sayfayı okumaya kalkmayın.
Aynı anda yüzlerce kişiye gönderilen (forward) mesajları okumayın bile, adre-
Cihâna fetih ruhunu taşımayı arzulamış bir neslin torunları, şimdi sörf-i cihân ile meşgul. Fetihten sörfe bir yol varsa, sörften de fethe bir yol bulunmalı, değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.