Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İnternette e-kitap tartışması

 İnternette e-kitap tartışması1

Şu günlerde bir taraftan e-kitap tartışması sürüp giderken diğer taraftan da internet ortamında tam metin ulaşılabilen kitapların sayısı giderek artıyor.

Dünyanın neresinde olunursa olunsun, istenen bilgiye ve kitaba ulaşmayı büyük ölçüde kolaylaştırmak maksadıyla kurulan ve kurulması düşünülen dijital kütüphaneler, yakın bir gelecekte hayli yaygınlaşacak gibi görünüyor. Halihazırda, telif hakkı bulunmayan kitapları tam metin veren, telifi koruma altında olanları da baştan ve sondan üç-beş sahife vermek suretiyle tanıtan dijital kütüphane hüviyetinde siteler mevcut. İşte bu tür web sitelerinin en meşhurlarından olan www.archive.org isimli site üzerinden, eskiyeni ve pek çok farklı dilde (Arapça ve Osmanlıca dâhil) yayınlanmış yüzlerce esere ulaşmak mümkün. Farklı dillerde yazılmış seyahatnameler; tefsir, hadis vb. konuda yazılmış Arapça kitaplar bu eserleden bazıları.

Mesela sitenin ana sayfasındaki arama kutusuna “Osmanlı” yazıp yan tarafından “Texts” kategorisini (aratacağımız kelimeyi sadece metin dosyalarında aratmak için) seçip arama yaptığımızda karşımıza çıkan listenin ilk sırasında Osman Senaî Efendi’nin “Osmanlı – Yunan Seferi” isimli Os- manlıca kitabı yer alıyor. Bulunan sonuç bağlantısına tıklandığında kitabın künyesi öğrenilebili- yor ve PD F’si indirilebiliyor.(www.archive.org, İngilizce bir site olduğu için aramaların İngilizce yapılması; aranacak kelime Arapça ise aramanın Arapça yapılması, daha çok sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.)

1.Adım – Aramak istediğimiz kelime:Osmanlı

1

2.adım – Sonuç: Osmanlı Yunan Seferi isimli Osmanlıca kitap

2

Şayet bilgisayartnızda Arapça yazabiliyorsamz, Arapça kelimeler ile de arama yapabilirsiniz. Me- sela Sahih-i Müslim – صح يح مسلم kelimelerini yazarak bir arama yaptığımız zaman karşımıza gelen sonuç ekranında, ikinci sırada Sahih-i Müslim’in Türldye’de, Matbaa-i Amire’de basılmış nüshası- nın birinci cildi yer alıyor. Yine, sonuç bağlantısına tıklandığında kitabın künyesi öğrenilebiliyor ve PDF’si indirilebiliyor.

1.Adım- Aramak istediğimiz kelime: Sahih-i Müslim

3

2. adım – Sonuç: İkinci sırada, Sahih i Müslim’in Osmanlı zamanında yapılmış baskısının 1. cildi.

1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.