Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İnsan yaşamı için büyük fedakarlık

Haber |İnsan yaşamı için büyük fedakarlık | Haberhaber

 

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeli bir hayırseverler tarafından kurulan sağlık merkezinin müdürü Dr. Hamza Uneym, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 aydır hizmette olan merkezde 80 yaralı ile bunların refakatçilerine hizmet verdiklerini söyledi.
Merkezde göz, iç hastalıkları, kalp damar, kulak burun boğaz ve ortopedi branşlarında 5 doktorun bulunduğunu, çok sayıda da hemşire, eczacı ile sağlık görevlilerinin yer aldığını ifade eden Uneym, burada, hastanede gerekli ameliyat ve tedavileri yapılarak taburcu edilen yaralılara hizmet sunmaya çalıştıklarını kaydetti.
Mevcut merkezlerinde küçük çapta ameliyatların da yapılabildiğini vurgulayan Uneym, çoğu zaman yurt dışından yıllık izinlerinde gelen doktor, hemşire ve eczacıların bu anlamda kendilerine destek olduğunu belirtti.
Merkezde, Fransa, Almanya, İngiltere, Danimarka, Kanada, İspanya, Ürdün, Suudi Arabistan, Lübnan ve ABD’den sağlıkçıların yıllık izinlerinde gelerek yaralıların tedavisi için seferber olduğunu vurgulayan Uneym, şöyle devam etti:
”Dünyanın dört bir yanından sağlıkçılar yıllık izinleri için buraya geliyor. Fransa, Almanya, İngiltere, Danimarka, Kanada, İspanya, Ürdün, Suudi Arabistan, Lübnan ve ABD’den gelen gönüllü doktor, hemşire ve eczacıların yıllık izinlerinde yaralıların tedavilerinde bizlere destek oluyor. Ülkesindeki olaylar nedeniyle yaralananlara destek olan ve onların tedavi süreçlerini takip eden sağlıkçılar sayesinde merkezimiz hiç boş kalmıyor. Yıllık izinlerini burada geçiren doktorlar yükümüzü hafifletiyor. Gönüllü doktorlarımıza minnettarız. Herkes, Suriye’deki olaylara duyarlı davranıyor ve elinden geldiğince bir şeyler yapmaya gayret gösteriyor.”
Merkezdeki yaralıların sağlık durumları iyileşinceye kadar her türlü hizmeti verdiklerini belirten Uneym, yaralıların normal yaşamlarına dönebileceklerine emin olduklarında taburcu ettiklerini ve bunların bir kısmının Türkiye’deki akrabalarının yanına bir bölümünün de Suriye’ye döndüklerini söyledi.
80 günlük izinde Suriyeli yaralılara destek
Suriyeli hayırseverler tarafından kurulan merkeze 80 günlük yıllık iznini geçirmek üzere gelen Lübnanlı çocuk doktoru Suha Anhal (26), 2 ay önce geldiğini 2O gün daha burada kalarak yaralıların tedavileri için çaba göstereceğini kaydetti.
Kendisi gibi gönüllü olarak yıllık iznini burada kullanan dünyanın dört bir yanından doktor, hemşire ve eczacının bulunduğunu ifade eden Anhal, ”Amacımız, Suriye’de zor durumda bulunan ve yaralananlara destek olabilmek. Bu yüzden yıllık izinlerimizi hastalarla geçiriyoruz. En azından onlara bir nebze olsun katkı sağlayabiliyoruz. Bu yüzden mutluyuz. Keşke elimizden daha fazlası gelse” diye konuştu.
Suriyeli yaralıların tedavileri ve rehabilitasyon hizmetlerinde kendileriyle çalışan gönüllü doktorlar arasında Suriye ordusundan ayrılan 2 tabip subayın da bulunduğunu vurgulayan Anhal, onların da Suriye’deki olaylar bitene kadar merkezde kalacaklarına söz verdiklerini kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.