Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

IMF’den Türkiye’ye kritik uyarı!

IMF’den Türkiye’ye kritik uyarı!1

IMF, Türkiye’nin kırılganlıklarını azaltması için cari işlemler açığnı daha da aşağı çekmesi gerektiğini bildirdi.
IMF bugün yayınladığı “2015 Dış Sektör Raporu-Ülke Ekonomileri Değerlendirmeleri” raporunda yıl başından bu yana yaşanan gelişmelerin dış pozisyonda bazı güçlenmeleri işaret ettiğini, bunda düşük petrol ithalat fiyatlarından ticari kazanımların etkili olduğunu vurguladı.
Bununla birmikte Türkiye’nin net uluslararası rezervlerinin hala düşük olduğunu ve net uluslararasıyatırım pozisyonunun benzerlerine göre zayıf kaldığını ifade eden IMF, net uluslararası yatırımpozisyonunun cari işlemler açığı daralana kadar kötüleşmeye devam edeceğini belirtti.
Türkiye’nin büyük finansman ihtiyaçları ve sermaye girişinin kısa vadeli doğası dikkate alındığından Türkiye’nin sermaye akışlarında terse dönüşe karşı kırılgan olduğunu vurgulayan IMF, kırılganlığın azaltılması için cari işlemler açığının da da aşağı indirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.
Para politikasının reel faiz oranlarını sağlam şekilde pozitif bölgede tutması gerektiğini belirten IMF, TCMB’nin net uluslararası rezervleri artırması, döviz kurlarına müdahaleleri sınırlaması gerektiğini vurguladı.
Özel sektör tasarruflarını artırmayı hedefleyen emeklilik reformu gibi yapısal reformlara ihtiyaç olduğuna işaret eden IMF, bu reformların orta vadede mali politika sıkılaştırma ile desteklenmesi gerektiğini de belirtti.

KAYNAK: Ajanslar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.