İlk yerli “fıtık yaması” üretilmeye başlandı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

İlk yerli “fıtık yaması” üretilmeye başlandı1

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, yeni nesil kompozit meshler ile ameliyat sonrası operasyonlara gerek kalmadan birçok risk azaltılarak hastaların yaşam kaliteleri yükseltilecek.
Geliştirilen fıtık yamaları sayesinde bu ürünlerin ithalatının önlenmesi ve ilk 2 yıl içinde 40 ülkeye ihraç edilmesi planlanıyor.
Üretilen yerli meshlerin, Türkiye’nin yüzde 85 dışa bağımlı olduğu tıbbi cihaz sektöründe, özellikle fıtık ameliyatlarında kullanılan ve ithal edilen katma değeri yüksek meshlere alternatif olması öngörülüyor.
Proje yürütücüsü TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Serdar Sezer, proje kapsamında kullanılan ham maddelerden özellikle biyobozunur polimer pre-pilot üretiminin Türkiye’de ilk defa kurulduğunu belirtti.Yamalara kanama durdurucu özellik kazandıran hemostatik ürün gruplarının da üretildiğini kaydeden Sezer, geliştirilen tüm süreçlerin yenilikçi ve maliyet düşürücü malzeme ile teknikler içermesinden dolayı patent başvurularının yapıldığını aktardı.Sezer, Türkiye’de ilk kez üretilmeye başlanan kompozit meshlerin çok kısa sürede milli bir marka olacağını kaydetti.

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.