Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İLİM

İLİM

ilim şöyle dermiş: “Küllünü ver bana, cüzümü vereyim sana.” Yani, ey ilim yolcusu! Her şeyinle bana yönel, bütün zamanlarını bana ayır ki; bir parçamı sana vereyim.

* Öğrenci, bir meseleyi çok kere dinlemiş olsa bile saygıyı azaltmamalıdır. Hatta bu sebeple şöyle denilmiştir: “Bin kere dinledikten sonraki saygısı ilk kere dinlediği zamanki saygısı kadar olmayan kişi ilim ehli değildir.”

*İmam-ı Azam’ın, talebesi Ebu Yusuf’a yaptığı şu nasihat unutulmamalıdır: “Sen zeki olmayan bir kimseydin fakat derse devamın, seni kurtardı. Sakın tembel olma. Zira, tembellik uğursuzluktur ve büyük bir afettir.”

*Mesleğinizin, tahsilinizin, meraklarınızın yaşayan-yaşamayan büyüklerini tanıyınız. Neticede iki yönden kazançlı çıkacaksınız. Birincisi, çok önemli tecrübelere ortak olacaksınız. İkincisi, istek ve çaba yönünden manen güçleneceksiniz.

* Yeteneklerinin insanlık çapındaki sorumluluğunu duyan inançlı ve kararlı bir insan, ayakları olmayanlar için yürüyebilecek, görmeyen gözler için de görebilecek vasıfta biri olmalıdır. Zira yüzme bilmeyen insanları ancak yüzme bilen insanlar kurtarabilir.

* Başarılarınızla gururlanmayın. Çünkü gurur, gelecekteki başarıların en büyük düşmanıdır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.