İlaç üretimine ‘3D Yazıcı’ damgası!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

İlaç üretimine ‘3D Yazıcı’ damgası!1

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Aprecia adlı ilaç firması tarafından kullanılan 3D baskı yöntemiyle üretilen ilk ilaç, Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı. FDA onayı özellikle tıbbi malzeme, ilaç ve yöntemlerin kullanıma girebilmesi için alınması şart izinlerin en önemlisi.

Aprecia tarafından 3D yazıcıda hazırlanan ilaç suda eriyen tabletler şeklinde sunuluyor. Vücuda girdikten sonra 10 saniye içinde kana karışan ilaç, özellikle felç tedavisinde kullanılmak için geliştirilmiş. İlacın 3D yazıcılarda basılması ise tabletin yapısının suda çok daha hızlı ve etkin erimesini sağlayacak şekilde tasarlanmasına izin vermiş. Böylece suya daha homojen ve daha hızlı biçimde karışan ilacın, başka yöntemlerle üretilenlerden daha hızlı etki gösterdiği gözlemlenmiş.

3D YAZICI TEKNOLOJİSİ DEVRİM YAPACAK!

Tabii ki ilaç tabletlerinin üretimi, 3D yazıcıların tıp alanındaki tek kullanım şekli değil. Araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak, hastadan alınan örnek hücrelerle sıfırdan tüm organları yeniden oluşturmak için çalışmalar yapıyorlar. Bu teknoloji yeterince geliştirildiğinde, organ naklindeki tüm zorluklar bir anda geri bırakılmış olacak.

KAYNAK: Ajanslar


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.