İL İL ŞİFALI SULAR VE HANGİ SU NERELERE İYİ GELİYOR

BURDUR İLİ
İnsuyu İçmeleri
I. Kaynak Mide suyu: bikarbonatlı, kalsiyumlu ve bromürlüdür. Mide, bağırsak ve metabolizma hastalıklarında ve hafif diabetitliklerde şifadır. Kaynak suyu 15 derecedir.
II. Kaynak Şeker Suyu: Bikarbonatlı, kalsiyumlu, sodyumlu ve bromürlüdür. Kaynak suyu 15 derecedir. Şeker hastalıklarında iyi gelir.
BURSA İLİ

Vakıfbahçe ve Bademlibahçe suları Kükürtlü, bikarbonatlı ve demirlidir. 36-37 derece sıcaklıktadır. Şeker hastalıklarına, romatizma, gut hastalığına, kanda fazla miktarda yağ bulunan şişmanlara, içme ve banyo olarak tavsiye edilir.
Çekirge kaplıcaları Bikarbonatlı. kalsiyumlu, mağnezyumlu ve sülfatlıdır. 38-45 derecedir. Romatizma, nevralji, polinefrit, romatoit, artrit, siyatik, artroz yorgunluk, ve nekahat halleri ile gut, tutmayan kemik kırıklarında, ekzama ve astım gibi bazı allerjik hastalıklar ile kadın hastalıkları tedavilerinde tavsiye edilir.
Eski kaplıca Kalsiyum, sodyum, bikarbonatlı, oligonometallidir. 45 derecedir. Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, romatoit artrit, siyatik, artroz, yorgunluk ve nekahat halleri gut, tutmayan kemik kırıkları, egzama, astım ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
K aram ustafa kaplıcası Bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, sülfatlı ve radonludur. 58 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, romatoit artrit siyatik, artroz, yorgunluk, ve nekahat devreleri ile gut, tutmayan kemik kırıklarında, ekzama, astım ve allerjik hastalıklarla kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.

Kaynarca ve yeni kaplıca Bikarbonatlı. sodyumlu, sülfatlı ve kalsuyumludur. 77 derece sıcaklıktadır. Demıetozlar. romatizma, romatoit artritler, aıtıozlar nevralji, nefritler, kadın ve teneffüs hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
K ükürtlü kaplıcası Bikarbonatlı. kalsiyumlu, mağnezyumlu, sülfatlı ve oligometaliktir. 78 derece sıcaklıktadır. Romali/ma. nevralji, polinefrit, romatoit artrit. art- roz. gut tedavisi ile tutmayan kemik kırıkları, ekzama ve astım gibi allerjik hastalıklar ve kadın hastalıklarına tavsiye edilmektedir.
İnegöl çiftli maden suyu Saf sodyum bikarbonatlı. kalsiyum ve mağnezyumludur. 13-14 derece sıcaklıktadır. Karaciğer ve safra yolları hastalıkları ile mide rahatsızlıklarına tavsiye edilmektedir.
Gemlik kaplıcası 36 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit, hemipleji, dimağ yorgunluğu, sinir ve kalp hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Gemlik armutlu kaplıcası Kalsiyum bikarbonatlı ve klorürlüdür. 50-70 derece sıcaklıktadır. Romatizma. nevralji, nefrit, polinefrit, kan devranı bozuklukları ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
M ustafakemalpaşa (Dümbüldek) kaplıcası Bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karondioksitli 46 derece sıcaklıkta olup. Romatizma, nefrit ve nevralji hastalıkları için şifadır.
İnegöl oylat kaplıcası Kalsiyum sülfatlı ve bikarbonatlıdır. Göz suyu: sülfatlı, hidrojenli, iyonlu ve demirli olup, 40 derece sıcaklıktadır.
Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit. hemifleji ve kadın hastalıklarına tavsiye edilmektedir. Göz suyu da göz hastalıklarına iyi gelmektedir.

ÇANAKKALE İLİ
Bayramiç-Külcüler kaplıcası
Sodyumsülfatlı ve kükürtlü olup. 29-34 derece sıcaklıktadır, nefrit nevralji, romatizma, solunum yolları ile kadın ve cilt hastalıklar için tavsiye edilmektedir.
Çanakkale Çan kaplıcası Sodyum sülfatlı olan kaplıca, 46 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
Çanakkale-Ezine Kestanbolu kaplıcası Sodyum klorürlü yani tuzludur. Demir, karbondioksit ve radonu da havidir. Anakaynak 67 derece sıcaklıktadır. İkinci kaynak 47 derece, kadınlar hamamı 31 derece, göz suyu 21 derece sıcaklıktkadır. Her türlü romatizma. nefrit, polinefrit ve kadın hastalıkları ile geç tutan kırıklar ve mafsal yapışıklıklarını erken açılmasında çok faydalıdır.
ÇANKIRI İLİ

Kurşunlu Çavundur Ilıca ve İçmesi Kükürtlü, hidrojenlii. sodyumlu ve karbondioksitli olup 34 derece sıcaklıktadır. İçme kürleri ile karaciğer safra yolları ve sarılıktan şikayet edenler için şifa vericidir. Pankreas hormonlarının uyarılması ile kan şekeri üzerinde oldukça tesirlidir. Migren, iştahsızlık, kabızlık, yorgunluk ve bulantıları keser.
ÇORUM İLİ
Figani (Beke) kaplıcası
Sodyum bikarbonatlı, mağnezyumlu ve oligometaliktir. 35 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji ve kalp hastalıklarına tavsiye edilir. Taş düşürücüdür.
Kargı-Tekkeşin Maden Suyu Kalsiyum bikarbonatlı, mağnezumlu ve karbondioksitidir. 17 derece sıcaklaktıdır. Mide asidini düzenler, mide ve bağırsak enfeksiyonlarında fa- dalıdır. karaciğer, sindirim yolları enfeksiyonlarına tavsiye edilir.

DENİZLİ İLİ
K arahayıt kaplıcası
Kalsiyum sülfatlı, bikarbonatlı, karbondioksitlidir. 40 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıkları için tavsiye edilir.
Pamukkaie Kaplıcası Kalsiyum karbonatlı, sülfatlı ve karbondioksitlidir. 35 derece sıcaklıktadır. Kronik iltihaplarla, kronik bronşit ve kalp yetersizlikleri için tavsiye edilmiştir.
Buldan Yenice (Çizmeli) Kaplıcası Sodyum ve kalsiyumsülfatlı ve karbondioksitlidir. 56 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit, kadın ve kalp hastalıkları ile damar sertlikleri için tavsiye edilmektedir. Karaciğer, safra yolları ve bağırsak hastalıkları için içme tedavisi tavsiye edilmektedir.
Buldan içmesi Kalsiyum bikarbonatlı. mağnezumlu, karbondioksitli ve demirlidir. 17.5 derece sıcaklıktadır. Mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer sisteminin düzenlenilmesinde iyi sonuçlar alınmaktadır.
DİYARBAKIR İLİ

Çermik Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı, bromürlü, klorürlü, kükürtlü ve hidrojenli olup, 48 derece sıcaklıktadır, iltihaplı romatizmalar ile nefrit, polinefrit, çocuk felçleri ve kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
ERZİNCAN İLİ
Erzincan Ilıcası
Böğert Maden Suyu
Sodyumbikarbonat, magnezyum klorür ve karbondioksitlidir. 30 derece sıcaklıkta olup, romatizma ve deri hastalıkları ile, mide, bağırsak karaciğer ve safrakesesi yolları bozuklukları için tavsiye edilmektedir.

ERZURUM İLİ
Ilıcaköy Kaplıcası
Sodyumbikarbonatlı. demirli, karbonlu ve hidrojenlidir. 38 derece sıcaklıktadır. Beslenme bozukluklarında, romatizma, nevralji cilt ve deri hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Köprüköy-Çobandere Çermiği (Deli Çermik) Sodyumbikarbonatlı. kalsiyumlu, karbondioksiti, demirli ve bromür- lüdür. 26 derece sıcaklıktadır. Düşük tansiyonlularla, romatizma, deri hastalıkları. siyatik ve kansızlıktan şikâyeti olanlara ve felçlilere faydalıdır.
Pasinler kaplıcası Sodyum bikarbonattı, klorürlü. radonlu ve karbondioksitlidir. 40 derece sıcaklıkkadır. Romatizma, nefrit, nevralji, kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
HAKKÂRİ İLİ
Beytüşşebap Züm rüt Kaplıcası
Bikarbonatlı ve kükürtlüdür. Mafsal romatizması, kalp yetmetliği, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına şifadır.
HATAY İLİ
Dörtyol-Erzin (Yeşilkent) Kaplıca ve İçmesi
Kalsiyumbikarbonatlı. magnezyumlu sülfatlı. karbondioksitli ve bıo- mürlüdür. 30 derece sıcaklıktadır. Mide ve bağırsak hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
Reyhanlı Kaplıcası Kükürtlü, sodyum bikarbonatlı, kalsiyum sülfatlı. bromürlü ve hidrojen sülfürlüdür. 35-37 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nefrit, nevralji, kadın ve cilt hastalıkları ile teneffüs yolları şikâyetleri için tavsiye edilmektedir.
İSTANBUL İLİ
Tuzla İçmeleri
Sodyum klorürlü. bikorbonatlı, sülfatlı ve magnezyumludur. 20 derece sıcaklıktadır. Karaciğer yetersizliği, ikterler, safra yolları iltihapları ile küçük taşları düşürmek ve bağırsak bozukluklarında tavsiye edilmektedir.
İZMİR
Balçova Ağaınemnon Kaplıcası
Sodyumbikarbonatlı. klorürlü ve kalsiyumludur. 62 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, polinefıit ve kadın hastalıklarında tavsiye edilir. Banyo ve çamur tedavisi yapılır.
Bergama Güzellik Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı ve sülfatlı olup, 36 derece sıcaklıktadır. Banyo tedavisinde deriyi güzelleştirir. Nevrasteııikler ve dimağ yorgunluğundan şikâyet edenlere tavsiye edilir.
Bergama Paşa Kaplıcası Bikorbonatlı, karbondioksitti ve sodyumludur. 43 derece sıcaklıktadır. Kronik romatizma ve metabolizma bozukluklarından ileri gelen gut, diabet şişmanlık, yaşlılıktan ileri gelen düşkünlük halleri, kadınların genital organlarının hastalıklarında ve açık yaralara pansuman yapıldığında yumuşatıcı tesir gösterir.
Çeşme Kaplıcası Sodyum klorürlü ve magnezyumlu olup. 62 derece sıcaklıktadır. Mafsallardaki şişlikler, romatizma, nevralji, kadın hastalıkları küçük rahim ve iltihaplı vak’alarla, adenit, kısmî felç ve raşitizm tedavisinde tavsiye edilmektedir.
Çeşme (Reis Dere) Şifne İçme ve Kaplıcası Çam ur Suyu Şifne yada Büyük İçme Sodyumklorürlü ve mağnezumlu, küçük içme ise; klorürlü, sodyumlu ve magnezyumludur. Kaplıca suyu 38 derece. Mide suyu 20 derece, Şifne çamuru 19-25 derece, Şifne büyük içmeler 24 derece, Şifne ılıca 42 derecedir. Adenitli, rotinik, mafsal tüberkülozlu hastalarla ağır ateşli hastalıklardan sonraki nekahat devrelerindeki iştahsız, kansız, zayıf kimselere tavsiye edilmektedir.

Seferhisar Kaplıcası ve İçmesi Sodyumkloriirlü, bromürlü, demirli ve karbondioksitlidir. 53-76 derece sıcaklıktadır. Mide ve bağırsak bozuklukları, romatizma, uyuz, deri hastalıkları, raşitizm ile gıda metabolizması hastalıklarına tavsiye edilmektedir.
Urla-M algaca İçmesi Sodyumklorürlüdür. 22 derece sıcaklıktadır. Bağırsak enfeksiyonları ile karaciğer ve safra yolları hastalıklakında tavsiye edilmektedir.
KARS İLİ

Karauganlı İçmesi Bikarbonatlı. kalsiyumlu ve karbogazözlüdiir. 9 derece sıcaklıktadır. Mide hastalıklarında diüretik tesiri vardır.
KAYSERİ İLİ

Bayramhacı Kaplıcası Kalsiyumbikarbonatlı. klorürlü, sodyumlu, karmondioksitli ve radon- ludur. 40 derece sıcaklıktadır. Romatizma hastalıklarında, gut hastalıklarında, dolaşım sisteminin bozukluklarında, karaciğer, safra kesesi ve kronik bronşitlerle, üst solunum yolları hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Boğaz Köprü İçmesi Karboğazöz olup bikarbonatlı ve sodyumklorürlüdür. 19 derece sıcaklıktadır. Karaciğer ve safra yolları hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
Tekgöz Kaplıcası 40 derece sıcaklıkta olup, sodyumbikarbonatlıdır. Nevralji, romatizma, nefrit, kırık ve çıkıktan sonraki mafsal tutulmaları, yarım felçler ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Yazır İçmesi Kalsiyumbikarbonatlı, karbogazözdür. 20 derece sıcaklıktadır. Karaciğer, bağırsak, safra yollan, ve mide rahatsızlıkları için tavsiye edilmektedir.
Yeşil Hisar-Dutluk İçmesi

Sodyumkiorürlü, bikarbonattı, magnezyumbromürlü ve karbondioksitidir. 19.5 derece sıcaklıktadır. Karaciğer ve safra yolları tembelliklerinde, sindirim yetersizliğinde, mide ve bağırsakların uyarılmasında tesirlidir.
KIRŞEHİR

Çiçekdağ Bulamaçtı Kaplıcası
Kalsiyumlu, arsenikli, sodyumkiorürlü, bikarbonatı, karbondioksitli ve radonludur. 43 derece sıcaklıktadır. Karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak üzerinde etkilidir.
Çiçekdağ Mahmutlu Kaplıcası Sodyumkiorürlü, kalsiyumsülfatlı, karbondioksitli ve radonludur. 63 derece sıcaklıktadır. Karaciğer, safra yolları, romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
Karakurt Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı, kalsiyum sülfatı ve karmondioksitli olup 49 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıkları ile çocuk felci ve deri hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Terme Kaplıcası Kalsiyumsülfatlı ve sodyumludur. 40 derece sıcaklıktadır. Romatiz- mal hastalıklar ile omurilik ve eklem kireçlenmesi, nevralji, asabî yorgunluklar, kadın ve kalp hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
KONYA İLİ

Ilgın Kaplıcası
Kalsiyumbikarbonatlı, sodyumlu, karbondioksitli ve radonludur. 42 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nefrit, cilt ve kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
KÜTAHYA İLİ

Ilıcaköv Kı/.ilsinler Kaplıcası
Kalsiyumbikarbonatlı. magnezyumlu, sülfatlı ve oligametaliktir. 25- 43 derece sıcaklıktadır. Çocuk felci ve hemiplejilerle, çıkıktan sonra bacakların kuvvetlenmesinde, cilt ve kadın hastalıklarında, romatizma ve göz hasta- lıklakında tavsiye edilmektedir.
Yoncalı Kaplıcası Kalsiyumbikarbonatlı, sülfatlı, magnezyumlu, karbondioksitli ve oli- gometaliktir. 39-42.2 derece sıcaklıktadır. Romatizma, deri ve kadın hastalıkları. gıda metabolizmasının bozukluğundan ileri gelen gut ve aşırı şişmanlıklarda tavsiye edilmektedir.
G ediz-M urat Dağı Kaplıcaları Kalsiyumsülfat magnezyumbromürlü ve radonludur. 41 derece sıcaklıktadır. İdrar yolları iltihapları ile küçük taşların düşürülmesi, karaciğer hastalıkları, romatizma, nevralji, nefrit, sinir ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Simav Eynal Kaplıcası Kalsiyumlu, sodyumlu ve oligametaliktir. 43-83 derece sıcaklıkta olup bir çok kaynaktan ibarettir. Her çeşit romatizma, nevralji nefrit, kadın hastalıkları ve kırık-çıkıklar için tavsiye edilmektedir.
Tavşanlı Göbel Kaplıcası Kalsiyumbikarbonatlı, magnezyumlu ve oligometaliktir. 32,8 derece sıcaklıktadır. Çocuk felci, kırık, çıkıklar ile romatizma ve nevraljilerde tavsiye edilmektedir.
MALATYA İLİ
D arande Balaban İçmesi
Kalsiyumsülfatlı ve magnezyumludur. 13 derece sıcaklıkta olup romatizma. cilt hastalıkları, kabızlık, şeker, safra yolları hastalıkları, böbreklerde, taş ve kumları düşürmede tavsiye edilmektedir.
Aşağı İspendere İçmesi

Sodyumlu, kalsiyumlu ve bikarbonatıdır. 29 derece sıcaklıktadır. Mide, karaciğer, safra yolları ve bağırsak hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
MANİSA İLİ
Selendi-Emir Kaplıcası
Sodyumbikarbonatlı. karbondioksitli ve sodyum bikarbonatıdır. 54 derecedir. Romatizma, nefrit, nevralji, hareket noksanlıklarında tavsiye edilmektedir.
Salihli Kurşunlu Kaplıca ve İçmesi Sodyumbikarbonatlı ve karbondioksitidir. 39,5-71,5 derece sıcaklıktadır. Romatizmalılar, nevraljililer. kadın hastalıkları, nefrit, solunum yolları ve cilt hastalıklarına tavsiye edilir.
Salihli Sart Kaplıcaları Sodyumbikarbonatlı. kalsiyum sülfürlü. hidrojenli, karbondioksitidir. 51.5 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit, cilt ve solunum yolları ile kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Turgutlu (Lrganlı) Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı ve karbondioksitiidir. 50-70 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji ve nefritler ile kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
KAHRAMANMARAŞ İLİ
K ahram anm araş Cela İçmeleri
Kalsiyumbikarbonatlı. karbondioksitli. demirli ve bromürlüdür. 14 derece sıcaklıktadır. Karaciğer hastalıkları, romatizma, safra kesesi, mide rahatsızlıklarında tavsiye edilmektedir.
MARDİN İLİ

Germiab Ilılcası
Kükürtlü, kalsiyum sülfattı, mağnezyumlıı ve hidrojen sülfürlüdür. 16.5 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit. ile kadın ve cilt hastalıklakında tavsiye edilmektedir.
MERSİN İLİ
İçel (Güneysu) İçmesi ve Çam ur Suyu
Sodyum klorürlü. hidrojenli ve kükürtlü olup. 37 derece sıcaklıktadır. Safra yolları hastalıklarında, bağırsak bozukluklarında, iştahsızlık, romatizma. nevralji, nefrit tedavisinde tavsiye edilmektedir.
MUĞLA İLİ
Bodrum -K araada Ilıcası
Sodyumklorütiü, az miktarda florüıiü ve bromürlüdür. 33 derece sıcaklıktadır. Romatizma, mafsal ağrıları, nefrit, polinefrit ve kırıklarda, kronik jinekolojik rahatsızlıklar için tavsiye edilmektedir.
Fethiye Gebeler Ilıcası Sodyumklorürlü ve sülfatlıdır. 35.5-36.5 derece sıcaklıktadır. Bağırsak bozukluklarında müshildir. Kalp romatizma nefrit, polinefrit. deri ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Köyceğiz Sultaniye İçme Kaplıcası Sodyum klorürlü. hidrojensülfürlü ve bromürlüdür 31.5-41.9 derece sıcaklıktadır. Ruhî yorgunluklarda, romatizma, nefrit, nevralji cilt ve kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Yatağan Bözük Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı. kalsiyumlu ve karbondioksitiidir. 37 derece sıcaklıktadır. Karaciğer, safrakesesi, metabolizma, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında tavsiye edilmektedir.
NEVŞEHİR İLİ
Kozaklı Kaplıcası
Sodryumklorürlü. sülfatlı. bikarbonatlı, kalsiyumlu ve az miktarda floriirlüdür. Hamamların sıcaklıkları 27 ilâ 89 arasında değişmektedir. Her türlü romatizma, nevralji ve kadın hastalıkları tedavisi için tavsiye edilmektedir.
NİĞDE İLİ

Bor-Kemerhisar İçmesi Sodyumlu, magnezyumlu, kalsiyumlu, klorürlü, ve bikarbonatlıdır. 16 derece sıcaklıktadır. Mide bağırsak, ve idrar yolları hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Çiftehaıı Kaplıcaları Sodyumsülfatlı, kalsiyumklorürlü ve radonludur. Hamamları 45 ve içmesi ise 22 derece sıcaklıktadır. Romatizma, kadın hastalıkları, nevralji, nefrit ve polinefrit tedavisinde tavsiye edilmektedir.
ORDU İLİ

Bolaman Sarmaşık Kaplıcaları Kalsiyumsülfatlı, klorürlü ve oligometaliktir. 47.5 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları tedavisi için tavsiye edilmektedir.
RİZE İLİ

Andon İçmesi Kalsiyumsülfatlı, kalsiyumlu, sodyumlu, mağnezyumlu, karbondiok- sitli, demirli ve bikarbonatlıdır 10 derece sıcaklıktadır. Karaciğer, safrakesesi, mide, bağırsak hastalıkları ile sarılık geçirenlerde: bozulmuş karaciğer fonksiyonlarım düzeltmede tesirlidir.
Çamlıhemşin Ayder Kaplıcası Sodyumsülfatlı ve oligometalik olup. 33-46 derece sıcaklıktadır. Böbrek rahatsızlıkları için tavsiye edilmektedir.

SAKARYA İLİ

Kuzuluk Kaplıcası

Sodyumbikarbonatlı olup. 37-70 derece sıcaklıktadır. Romatizma nefrit ve kadın hastalıklarına tavsiye edilir.
M aden Suyu Sodyumbikarbonatlı ve klorürlüdür. 18 derece sıcaklıktadır. Mide, karaciğer. safra yolları rahatsızlıkları için tavsiye edilmektedir.
SAMSUN İLİ

Havza Kaplıcası Sodyumbikarbonatlı ve oligometalik olup. 52 derece sıcaklıktadır. Romatizma. nevralji, polinefrit. kırık ve çıkıklar ile kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
Ladik (Hamamayağı) Kaplıcası Kalsiyumbikarbonatlı ve magnezyumludur. 36 derece sıcaklıktadır. Sinir sistemi bozuklukları ile çocuk felci hastalığında tavsiye edilmektedir.
SİİRT

Billuris (Sağlarca) Kaplıcası Sodyumklorürlii, kükürtlü, magnezyumlu. kalsiyum sülfatlı, aısenikli, karbondioksitli, hidrojenli ve iyonludur. 34.5 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nefrit, polinefrit, çocuk felci, teneffüs yolları ile kronik iltihaplanmalar için tavsiye edilmektedir.
Hısta Kaplıcası Kalsiyumsülfatlı. klortiıiü, magnezyumlu ve hidrojen sülfürlüdür. 63 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, nefrit ve teneffüs yolları ile kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.
SİVAS İLİ

Kangal Balıklı (Yılanlı) Çerm ik Kaplıcası Kalsiyum bikaıbonatlı, magnezyumlu, sodyum bikarbonatlı ve oligo- metaliktir. Ruhî yorgunluklar, nevralji, mafsal ağrıları, kırıklar, deri, kadın ve cilt hastalıklarında tavsiye edilmektedir. Soğuk Çermik Kalsiyum bikarbonatlı, magnezyumlu ve karbondioksitlidir. 28 derecedir. Mide, bağırsak, safra kesesi, sinir hastalıkları ile romatizma tedavisinde tavsiye edilmektedir.
Suşehri Akçaağıl Kaplıcası Sodyumsülfatlı ve klorürlüdür. 43 derece sıcaklıktadır. Romatizmla nevralji ve kadın hastalıkları tedavisi için tavsiye edilmektedir.
Yıldızeli Kaman Maden Suyu Sodyumbikarbonatlı kalsiyum sülfatlı ve karbondioksitlidir. 14 derece sıcaklıktadır. Kronik safra kesesi iltihaplarında, ameliyattan sonra veya taş düşürmelerinden sonra kan seviyesinde artakalan piment maddelerin temizlenmesinde, mide ve bağırsaklarda hazmın kolaylaştırmasında ve sarılık geçirenler için tavsiye edilmektedir.
Yıldızeli-Sıcak Çermik Sodyum bikarbonatlı, kalsiyumlu ve mağnezyumludur. 42 derece sıcaklıktadır. Her çeşit romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıkları için tavsiye edilmektedir.
TRABZON İLİ

Kisarna Maden Suyu Sodyum bikarbonatlı, kalsiyum sülfatlı, karbogazözlüdür. 15 derece sıcaklıktadır. Mide, bağırsak, karaciğer, safra yollan ve böbrek rahatsızlıkları için tavsiye edilmektedir.
TOKAT İLİ

Sulusaray Kaplıcası Sodyumklorürlü, sülfatlı ve bikarbonatıdır. 50 derece sıcaklıktadır. Romatizma, nevralji, cilt hastalıkları için tavsiya edilmektedir.
VAN İLİ

Erciş Hasanabdal Ilıcası Sodyumklorürlü, bikarmonatlı, bromürlü ve hidrojen sülfürlüdür. 66 derece sıcaklıktadır. Romatizma ve muhtelif sistemlerde meydana gelen kronik iltihaplanmalarda tavsiye edilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*