İİT Genel Sekreteri Medeni: “Ermenistan derhal kayıtsız şartsız çekilsin”

İİT Genel Sekreteri Medeni: “Ermenistan derhal kayıtsız şartsız çekilsin”

İİT Genel Sekreteri Medeni, ‘Azerbeycan’a karşı Ermeni saldırıları konusundan endişeliyiz. Ermenistan derhal çekilsin’ dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan gelişmeleri ve Ermeni güçlerinin işgal altındaki Azerbeycan sınırında gerçekleştirdiği saldırıları “derin endişeyle takip ettiğini” bildirdi. İİT Genel Sekreteri Iyad Medeni, yaptığı yazılı açıklamada, “Azerbeycan topraklarındaki Ermeni işgalinin devam etmesinden kaynaklanan bu gerilimden dolayı endişeliyiz” ifadesini kullandı.

 

“ERMENİSTAN DERHAL KAYITSIZ ŞARTSIZ ŞEKİLDE ÇEKİLSİN”

Teşkilatın, “Dağlık Karabağ ve Azerbeycan’ın işgal altındaki tüm topraklarından Ermeni güçlerinin, derhal şartsız şekilde ve tümüyle çekilmesi” şeklindeki pozisyonunu yineleyen Medeni, “uluslararası hukuka göre Azerbeycan Cumhuriyeti topraklarının güvenliği ve uluslararası tanınırlığı bulunan sınırlarının dokunulmazlığı temelinde Ermenistan ve Azerbeycan arasındaki çekişmeye siyasi çözüm bulunması için uluslararası çabalara yoğunluk verilmesi” çağrısında bulundu.

2

İYAD MEDENİ KİMDİR?

İyad Medeni, 15 Mayıs 1946 tarihinde Mekke’de doğdu. Arizona State Üniversitesi’nin Üretim Yönetimi Bölümü’nde lisans derecesi aldı.

1969 yılında kurulan İİT’nin 10’uncu Dönem Başkanı oldu. Suudi Arabistan’da önce Enformasyon Bakanı daha sonra Hac Bakanı olarak görev yaptı.

‘Açık siyaset’ izlediği gerekçesiyle hükümet içinden eleştiriler aldı. Döneminde kadınlar, haber spikeri olarak televizyon ekranlarında boy gösterdi. Müzik programları ve filmler ekranlarda yer aldı.

Bazı kesimler tarafından liberal-laik olmakla ve ‘kırmızı çizgileri’ aşmakla suçlandı.

Entelektüeller arasında derin vizyona sahip bir kişi olarak yorumlandı. Sakin ve medyaya pek fazla demeç vermeyen biri olarak tanımlandı.

Ülkede sinemaların açılmasına destek verdi. Gençler için sinema festivalleri düzenlenmesini teşvik etti. 2008 yılında ilk kez Suudi Arabistan’da film yarışmasının yapılmasına şahsen çaba gösterdi.

Hac Bakanı olduğu süre içinde umre ziyareti yapanların dini ritüellerini yapmalarını kolaylaştırdı. Ziyaretçilerin ülkenin başka kentlerine seyahat edebilmesine izin verdi.

2009 yılında emekli oldu. Hayatı boyunca yaptığı çalışmaları ‘Zürefa Yaşı’ adlı bir kitapta topladı.

Halen Kral Abdullah Bin Abdulaziz Konut Geliştirme Kurumu’nda Genel Sekreterler Meclisi Başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.