Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » II.Wilhelm Kimdir?
II. Wilhelm
II. Wilhelm

II.Wilhelm Kimdir?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

II.Wilhelm Kimdir?

II. Wilhelm

II. Wilhelm

1859’da Berlin yakınlarındaki Postdam Şatosu’nda doğdu. I. Wilhelm’in torunu,III.Friedrich’in oğludur. Doğuştan çolak olmasına rağmen sağlam bir askerî eğitim gördü. Babasının kısa süren saltanatından sonra (99 gün) Haziran 1888’de tahta çıktı. Devlet kararlarını tek başına almak istediği için Bismarck ile çatıştı. Bu durum Bismarck’ın istifasıyla neticelendi (1890). Bismarck’ın izlediği Rusya ile iyi geçinme politikasını terk etti. Orduyu sürekli olarak güçlendirdi ve sömürgeler edinmek amacıyla İngiltere ile rekabete girdi. 1898 yılından itibaren güçlü bir donanma programı uyguladı. İngiltere’ye karşı güdülen soğuk politika iki devletin arasını açtı. 1902’de Osmanlı Devleti’ne para yardımında bulunarak Bağdat Demiryolu’nun yapımını sağladı. Fransa’ya karşı güttüğü politika olumsuz bir çizgi izleyince bu devletle de arası açıldı. Avusturya-Macaristan ve İtalya ile birlikte Üçlü İttifak’ı kurdu. Özellikle Avusturya ile bağlarını kuvvetlendirdi. Birinci Dünya Savaşı’ndan Almanya’nın yenik çıkması üzerine mağlubiyetten sorumlu tutularak tahtı terk etmeye zorlandı (31 Ekim 1918). 10 Kasım’da sınırı geçerek savaş boyunca tarafsız kalan Hollanda’ya sığındı. Versay Antlaşması’nın imzalanmasından sonra Haziran 1919’da yargılanmasına karar verildi. Ancak Hollanda hükümeti Wilhelm’i geri vermeyi reddetti. 1920 yılından itibaren Doorn’a (Hollanda) çekildi ve 1941 yılındaki ölümüne kadar burada yaşadı.

Tam bir seyahat meraklısı olan II. Wilhelm, hem Almanya içinde hem de Almanya dışında birçok seyahat gerçekleştirmiştir. Sayısız yurtiçi seyahatleri dışında yirmi defa İskandinav devletleri ve Rusya’yı, üç defa İtalya’yı, beş defa Korfiı yu, üç defa da Osmanlı Devleti’ni ziyaret etmiştir. Ayrıca Avusturya, İngiltere, Bulgaristan ve Yunanistan’a da seyahat etmiştir.

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.